Biegi narciarskie - MŚ: siódme miejsce Witolda Skupienia na inaugurację

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 17.02.2019, 22:51

W pierwszym dniu zmagań biegaczy narciarskich w mistrzostwach świata osób z niepełnosprawnościami Polacy trzykrotnie zajmowali miejsca w pierwszej dziesiątce. Najlepiej wypadł Witold Skupień, który był siódmy. Od lidera Pucharu Świata oczekiwaliśmy jednak lepszego występu.

Po sobotniej rywalizacji w biathlonie, w niedzielę w kanadyjskim Prince George odbyły się pierwsze zmagania w biegach narciarskich – biegi średnie techniką dowolną. Liczyliśmy przede wszystkim na dobry występ Witolda Skupienia – aktualnego lidera Pucharu Świata w gronie zawodników stojących. Nasz medalowy faworyt w pierwszym starcie wypadł jednak poniżej oczekiwań i w rywalizacji 12 biegaczy uplasował się dopiero na 7. miejscu. Skupień uzyskał czas 28:14.4, a od podium dzieliła go strata minuty i 20 sekund. Bezkonkurencyjny był Francuz Benjamin Daviet, który w Kanadzie wywalczył już drugi złoty medal – wczoraj był także najlepszy w biegu biathlonowym. Na drugim miejscu, ze stratą ponad minuty i 20 sekund do Davieta, sklasyfikowano reprezentanta gospodarzy Marka Arendza, a skład podium uzupełnił Ukrainiec Grygorij Wowczyński.

Reprezentanci Polski dwukrotnie zajmowali dziś 10. pozycję. Dziesiąty w stawce 18. biegaczy rywalizujących na sledżach był Kamil Rosiek. Złoto i srebro w tej kategorii niepełnosprawności trafiło do zawodników, którzy byli bardzo niezadowoleni po inaugurującym mistrzostwa świata starcie w biathlonie. Wczoraj nie zdołali stanąć na podium, ale w rywalizacji biegowej powetowali sobie to niepowodzenie. Pierwszy tytuł mistrzowski w biegach w karierze wywalczył Niemiec Martin Fleig, który o trzy sekundy wyprzedził Amerykanina Daniela Cnossena. Na najniższym stopniu podium stanął mistrz globu z wczoraj – Ukrainiec Taras Rad.

Na 10. miejscu w stawce 15. duetów sklasyfikowano Piotra Garbowskiego z przewodnikiem Jakubem Twardowskim. W zmaganiach zawodników niewidomych i niedowidzących wystąpili także Łukasz Kubica i Ewelina Marcisz, którzy uplasowali się cztery lokaty niżej. Pod nieobecność najbardziej utytułowanego biegacza z niepełnosprawnościami na świecie – Kanadyjczyka Briana McKeevera, który przebywa w Monako, gdzie zostaną wręczone prestiżowe nagrody Laureusa – drugie złoto w Prince George wywalczył Białorusin Jury Gołub z przewodnikiem Dzmitrym Budziłowiczem. Niespełna trzy sekundy słabszy czas mieli na mecie Dmytro Sujarko i Wasyl Potapenko z Ukrainy. Podobnie jak w rywalizacji biathlonowej brązowe krążki zdobyli Francuzi: Anthony Chalencon i Simon Valverde.

Jutro dla Witolda Skupienia okazja do rewanżu - biegacze narciarscy będą rywalizować w sprintach techniką dowolną.