Szermierka na wózkach - PŚ: Trzy medale w Kioto
fot. Inga Świetlicka

Szermierka na wózkach - PŚ: Trzy medale w Kioto

  • Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 17.12.2018, 10:10

Dawna japońska stolica, przepiękne Kioto, było areną kolejnego Pucharu Świata w szermierce na wózkach. Startowali w nim Polacy., którzy wrócą do domu z trzema medalami - złotym, srebrnym i brązowym.

 

Najwięcej powodów do radości dostarczył nam Grzegorz Pluta, który okazał się najlepszy w turnieju szablistów kategorii B. Polak w półfinale pokonał Alexandra Kurzina z Rosji, a w finale Chińczyka Yanke Fenga. Adrian Castro z tym samym reprezentantem Chin przegrał w ćwierćfinale i sklasyfikowany został na miejscu siódmym.

 

Drugie podium dla naszych barw wywalczył wśród szpadzistów kategorii A Grzegorz Pender. Nasz zawodnik w półfinale przegrał z Włochem Emanuele Lambertinim i stanął na najniższym stopniu podium. W ćwierćfinale rywalizację zakończył Norbert Całka, przegrywając z Niemcem Maurice Schmidtem, co dało mu piąte miejsce. Bogdan Treter był 16., a Michał Nalewajek 32. 

 

Kolejny medal dla Polski wywalczył Jacek Gaworski, który dopiero w finale turnieju florecistów kategorii B znalazł pogromcę w osobie Chińczyka Yanke Fenga. Adrian Castro w tej samej konkurencji był 18. 

 

W turnieju szpadzistów Grzegorzowi Plucie już tak dobrze jak w szabli nie poszło. Nasz zawodnik odpadł w pierwszej rundzie i sklasyfikowany został na 25. miejscu. Lepiej powalczył Kamil Rząsa, który zajął 10. miejsce oraz Grzegorz Lewonowski - był 12. Wśród szablistów w kategorii A najlepiej z Polaków zaprezentował się Bogdan Treter, któremu do medalu zabrakło jednego zwycięstwa. Jednak siódme miejsce to też niezły wynik. Rafał Ziomek był 13., a Norbert Całka 34. Cała trójka Polaków startująca w zmaganiach florecistów kategorii A odpadła w 1/8 finału. Michał Nalewajek sklasyfikowany został na 9. miejscu, lokatę niżej Rafał Ziomek, a Dariusz Pender na miejscu 12. Wygrał Chińczyk Gang Sun. W turnieju drużynowym nasi szpadziści zajęli szóste miejsce. 

 

W turnieju szablistek kategorii A najlepiej spisała się Kinga Drozd, która przegrała w ćwierćfinale i sklasyfikowana została na ósmym miejscu. Rundę wcześniej odpadły Renata Burdon i Marta Fidrych. Triumfowała Ukrainka Yevheniia Breus. Także w ćwierćfinale przegrała Patrycja Haręza, startująca w szabli w kategorii B. Polka sklasyfikowana została na szóstym miejscu, Jadwiga Pacek była dwunasta.Wygrała Gruzinka Irma Khetsuriani. W rywalizacji szpadzistek kategorii A Fidrych była piętnasta, a Burdon dwudziesta. Wygrała Iuliia Maya z Rosji. W kategorii B identyczne miejsce jak Fidrych zajęła Haręza, a Pacek była 17. Tu złoty medal przypadł w udziale Viktorii Boykowej z Rosji. 

 

W klasyfikacji Pucharu Narodów reprezentacja polski zajęła świetne czwarte miejsce - wyprzedzili nas jedynie Rosjanie, Ukraińcy i Chińczycy. 

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.