Polski tandem najlepszy w Belgii!
Nicola, Wikimedia Commons, CC-by-sa 4.0 [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0) or CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons

Polski tandem najlepszy w Belgii!

  • Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 04.05.2018, 21:17

Marcin Polak i Michał Ładosz po emocjonującej walce wygrali czasówkę podczas zawodów Pucharu Świata w Ostendzie! Na podium stawały także medalistki paraolimpijskie: Anna Harkowska oraz duet Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław.

 

Zmagania w Pucharze Świata w Ostendzie rozpoczęły się dla Polaków pechowo. W pierwszym dniu rywalizacji Rafał Wilk i Rafał Szumiec zajęli czwarte pozycje w swoich kategoriach niepełnosprawności w wyścigach na handbike’ach. Czwartkowe rozczarowania szybko poszły w niepamięć, bowiem dziś Biało-Czerwoni trzykrotnie meldowali się w Belgii na podium!

 

Zwycięstwo w wyścigu tandemów na dystansie 36 km odnieśli aktualni mistrzowie świata w tej konkurencji: Marcin Polak i jego pilot Michał Ładosz. Polski duet na całej trasie toczył jednak niezwykle wyrównany pojedynek z Brytyjczykami Stephenem Bate’em i Adamem Dugglebym. Na półmetku dystansu Biało-Czerwoni przegrywali z rywalami o osiem sekund, ale w drugiej części trasy zniwelowali straty i ostatecznie wpadli na metę z czasem o niespełna dwie sekundy lepszym! Na najniższym stopniu podium stanął tandem z Holandii: Vincent Ter Schure/Timo Fransen. Strata Holendrów do naszych zawodników wynosiła ponad minutę. Wystartowało 19 tandemów.

 

Bardzo dobry wynik w Ostendzie uzyskały także rywalizujące w tandemach kobiet Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław. Mistrzynie olimpijskie z igrzysk w Rio w Belgii uplasowały się na trzeciej pozycji w gronie 10. par. Wyraźnie szybsze od naszego duetu były dziś reprezentantki Wielkiej Brytanii: Lora Fachie i Corrine Hall oraz Irlandki Katie-George Dunlevy i Eve McCrystal. Do triumfatorek, na dystansie 27 km, Polki straciły przeszło dwie minuty, jednak udało im się o kilkanaście sekund wyprzedzić groźne reprezentantki gospodarzy i Kanadyjki.

 

Na podium w Pucharze Świata stanęła dziś także pięciokrotna wicemistrzyni olimpijska z Londynu i Rio Anna Harkowska. Polka zajęła drugie miejsce w kat. C5 – lepsza od naszej zawodniczki okazała się tylko Brytyjka Crystal Lane-Wright. Harkowska dystans 27 km pokonała w czasie o 18 sekund gorszym od rywalki. Trzeci wynik dnia należał do Niemki Kerstin Brachtendorf. Sklasyfikowano 7 zawodniczek.

 

Pozostałym Biało-Czerwonym nie udało się stanąć na podium. Piotr Błoma (C5) i Sławomir Turonek (C4) ukończyli wyścigi na pozycji 13. Najsłabiej wypadł Zbigniew Maciejewski, który w klasie C3 został sklasyfikowany na 17. miejscu.

 

WYNIKI – Jazda indywidualna na czas

 

Tandemy mężczyzn (kat. B):
1. Marcin Polak/Michał Ładosz 47:02.65
2. Stephen Bate/Adam Duggleby (Wielka Brytania) +1.43
3. Vincent Ter Schure/Timo Fransen (Holandia) +1:06.65

 

Tandemy kobiet (kat. B):
1. Lora Fachie/Corrine Hall (Wielka Brytania) 39:03.69
2. Katie-George Dynlevy/Eve McCrystal (Irlandia) +33.16
3. Iwona Podkościelna/Aleksandra Tecław +2:11.72

 

Kobiety, kat. C5:
1. Crystal Lane-Wright (Wielka Brytania) 41:44.06
2. Anna Harkowska +18.13
3. Kerstin Brachtendorf (Niemcy) +34.60

 

Mężczyźni, kat. C5:
1. Lauro Cesar Mouro Chaman (Brazylia) +36:30.61
2. William Bjergfelt (Wielka Brytania) +49.85
3. Wolfgang Eibeck (Austria)
… 13. Piotr Błoma +6:44.13

 

Mężczyźni, kat. C4:
1. Kyle Bridgwood (Australia) 38:05.74
2. George Peasgood (Wielka Brytania) +42:48
3. Cody Jung (USA) +1:19.81
… 13. Sławomir Turonek +4:52.60

 

Mężczyźni, kat. C3:
1. Michael Sametz (Kanada) 39:09.42
2. Benjamin Watson (Wielka Brytania) +35.21
3. Matthias Schindler (Niemcy) +1:06.86
… 17. Zbigniew Maciejewski +9:55.90

Inga Świetlicka

Miłośniczka sportu, kultury i podróżowania. Rusofil, mól książkowy oraz kibic polskich olimpijczyków i paraolimpijczyków.