Lekkoatletyka - ME: sześć złotych medali Polaków!

• Data publikacji: 24.08.2018, 21:20

Trzynaście medali, a w tym aż sześć złotych zdobyli nasi para lekkoatleci w piątkowe popołudnie na mistrzostwach Europy w Berlinie. Świetnie zaprezentowali się m.in. Tomasz Pauliński w pchnęciu kulą oraz Marta Piotrowska w skoku w dal.

Piąta sesja wieczorna paralekkoatletycznych mistrzostw Europy rozpoczęła się od konkursu rzutu dyskiem mężczyzn w kat. F52. W finale mieliśmy trzech reprezentantów Polski, a dwóch z nich stanęło na podium. Piotr Kosewicz z wynkiem 20.20 pobił rekord mistrzostw i zdobył złoto, a brąz przypadł Robertowi Jachimowiczowi (19.19). Polaków rozdzielił Łotysz Aigars Apinis, a na szóstym miejscu zawody skończył Adrian Imianowski, bijąc swój rekord życiowy – 17.05.

Kolejną konkurencją techniczną było pchnięcie kulą, gdzie również dominował Polak. Tomasz Pauliński został mistrzem Europy w kat. F34. Jego wynik – równe 11m – to nowy rekord Europy. Podium uzupełnili Thierry Cibone z Francji (9.75) oraz Oleksandr Aleksieienko (8.56).

Następne dwa medale dla Polski zdobyły w skoku w dal Marta Piotrowska i Natalia Jasińska. Ta pierwsza w swojej trzeciej próbie, przy idealnym wietrze +2.0, pobiła rekord mistrzostw i stanęła na pierwszym stopniu podium (4.51), natomiast Jasińska z wynikiem 3.83 wygrała brąz. Srebrny medal przypadł Bergrun Osk Adelsteindottir z Islandii.

Pierwsza biegowa konkurencja tego wieczoru przyniosła nam kolejny złoty medal. W biegu na 1500m w kat. T11 triumfowała Joanna Mazur wraz z przewodnikiem Michałem Stawickim. Polacy uzyskali czas 5:14.99. Drugie miejsce zajęli Portugalczycy, a trzecie Turcy.

Znakomicie w swoim biegu zaprezentowała się też Alicja Jeromin. Polka startująca w kat. T47 wygrała bieg na 100m z czasem o 13.02. Drugą na mecie – Czeszkę Terezę Jakschową – wyprzedziła o 17 setnych sekundy. Na trzecim miejscu przybiegła Polly Maton z Wielkiej Brytanii.

Niespełna pół godziny później bieg na 400m wygrał Krzysztof Ciuksza (kat. T36). Reprezentant Polski uzyskał czas 55.90, co jest jego najlepszym rezultatem w sezonie. Srebro zdobył zawodnik Holandii Gert-Jan Schep, a brąz Jose Manuel Gonzalez z Hiszpanii.

Brązowy medal dla Polski wywalczył Michał Kotkowski w biegu na 100m w kat. T37. Nasz zawodnik wbiegł na metę z czasem 12.19 i przegrał srebro tylko o 9 setnych sekundy. Triumfował Vladyslav Zahrebelnyi (11.86).

Dwa medale przyniósł nam bieg na 800m mężczyzn w kat. T20. Jako drugi finiszował Sylwester Jaciuk, a na tuż za nim Daniel Pek. Obaj nasi reprezentanci pobili swoje rekordy życiowe (odpowiednio 1:56.35 i 1:56.91). Z czasem 1:54.80 wygrał Portugalczyk Sandro Patricio Correia Baessa.

Bieg na 200m kobiet w kat. T12 na trzecim miejscu ukończyła Małgorzata Ignasiak. Polka uzyskała czas 27.30. Mistrzynią Europy została faworytka Oksana Boturchuk.

Drugi medal mistrzostw Europy zdobyła Lucyna Kornobys. Po poniedziałkowym triumfie w pchnęciu kulą tym razem była trzecia w rzucie oszczepem w kat. F33. Polkę wyprzedziły Marjaana Heikkinen z Finlandii i Frances Herrmann z Niemiec.

Paralekkoatletyczne mistrzostwa Europy w Berlinie potrwają jeszcze dwa dni. Aktualnie Polacy zgromadzili na swoim koncie już 46 medali.