Lekkoatletyka - ME: medalowe żniwa trwają

• Dodał: Remigiusz Nowak
  • Data publikacji: 23.08.2018, 22:00

Nasi niepełnosprawni sportowcy z niemal każdej imprezy przywożą worek medali, także na trwających Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce potwierdzają tę regułę. W dzisiejszej popołudniowej sesji konto polskiej reprezentacji wzbogaciło się o 3 złota, które zdobyli Maciej Lepiato, Barbara Niewiedział i Michał Deruś.

Pierwszym z Polaków, który zdobył medal w dzisiejszej sesji popołudniowej był Paweł Piotrowski w konkurencji pchnięcia kulą F36. Nasz reprezentant był trzeci z wynikiem 12.75 osiągniętym w ostatniej próbie. Dalej od Piotrowskiego pchali Niemiec Dietz i Ukrainiec Dibrova.

O jeden stopień podium stanął natomiast Mateusz Owczarek w skoku w dal T37. Polak skoczył na odległość 6.23 metra, czym pobił rekord życiowy, ale i tak o 2 centymetry lepszy był Ukrainiec Zahrebelnyi, który tym wynikiem pobił rekord mistrzostw. Najniższy stopień podium zajął Francuz Tambadou.

Ósma na 100 metrów RR3 była Karolina Szade, krążki zgarnęły dla siebie Brytyjki Dinnes i Hago oraz Dunka Hansen.

Pierwsze złoto dzisiaj na nasze konto zapisała Barbara Niewiedział na 800 metrów T20. Dodatkowo Polka swój wyczyn okrasiła rekordem świata. Niestety, tuż za podium uplasowała się Arleta Meloch. Między biało-czerwonymi przybiegły Ukrainka Danylina i Węgierka Biacsi.

Trzecie miejsce na 100 metrów T36 zajął Krzysztof Ciuksza. Jego rekord życiowy od dziś wynosi 12.61, jednak było to za mało na Brytyjczyka Ballarda i Ukraińca Pavlyka.

Najgorsze dla sportowca miejsce zajęła Marta Piotrowska na 100 metrów T37. Czas 14.86 był o 13 setnych gorszy od czasu trzeciej Islandki Adalsteinsdottir, lepsze były jeszcze Ukrainka Kobzar oraz Francuzka Francois.

Dwa medale w jednym starcie zdobyli Mateusz Michalski i Jakub Nicpoń na 100 metrów T13. Niestety, Polacy musieli się zadowolić srebrem i brązem, bowiem złoto zawisło na szyi Irlandczyka Jasona Smytha, który był bezkonkurencyjny, a swoim czasem 10.66  ustanowił rekord imprezy.

Rekordem życiowym popisał się Marek Wietecki w rzucie oszczepem F12, jednak i on musiał uznać wyższość rywala. Tym, który pokonał Polaka był Hiszpan Cabrera, za naszym reprezentantem znalazł się Serb Dimitrijevic.

Nie było za to mocnych na Polaków w skoku wzwyż T42/44/63/64. Tutaj za wynik służy nie największa przeskoczona wysokość, lecz współczynnik. Złoty medalista Maciej Lepiato pokonał poprzeczkę zawieszoną na 2.14, co dało mu wynik 922. Srebrny Łukasz Mamcarz zaliczył 1.70, po przeliczeniu jego rezultat wynosił 738, zdobywca brązu Turek Buyrukoglu skoczył 1.80, ale jego końcowa nota to 371.

Na kolejny medal nie trzeba było długo czekać, bowiem na 200 metrów T47 startował Michał Deruś. 22.38 to kolejny ustanowiony dziś rekord mistrzostw, za Polakiem linię mety na miejscach premiowanych krążkami osiągnęli Cypryjczyk Aresti i Włoch Bagaini.

Najniższy stopień podium to dzisiejsze osiągnięcie Joanny Mazur na 100 metrów T11. Przewodnikiem naszej medalistki był Michał Stawicki. Złoto za sprawą Ronji Oli dopisano do konta Finlandii, srebro zainkasowała Hiszpanka Lia Bell Quintana.

Po dzisiejszym dniu nasza reprezentacja plasuje się na trzecim miejscu w klasyfikacji medalowej. Biało-czerwoni zdobyli do tej pory 29 krążków, z czego aż 11 było z najcenniejszego kruszcu.