Lekkoatletyka - ME: kolejne polskie medale w Berlinie

• Data publikacji: 22.08.2018, 21:20

Dorobek medalowy reprezentacji Polski na paralekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Berlinie ponownie znacząco się powiększył. Polacy zdobyli dzisiaj aż 7 medali. Mistrzami Europy zostali: Maciej Sochal, Michał Derus, Renata Śliwińska i Michał Kotkowski.

Dzisiaj także w sesji porannej odbyło się kilka finałów. W jednym z nich wziął udział Maciej Sochal i to ze świetnym rezultatem. Reprezentant Polski został mistrzem Europy w rzucie maczugą w kategorii F32. W pierwszych czterech Polak nie dał rady uzyskać wyniku ponad 30 metrów. Jednak w piątej kolejce rzucił maczugę na odległość 31,12. Był to rezultat, który pozwolił na zwycięstwo w zawodach. Do rekordu życiowego Maciejowi Sochalowi zabrakło 6 metrów, a do najlepszego wyniku w sezonie 3 metrów, ale liczy się efektem, jakim jest złoty medal. Dwaj pozostali rywale Polaka nie przekroczyli granicy 30 metrów. Drugi był Brytyjczyk Stephen Miller z wynikiem 29,78, a trzeci Grek Dimitrios Zisidis z rezultatem 23,91.

Kolejne złoto dla Polski zdobył Michał Derus. Polski sprinter wygrał bieg na 100 metrów w kategorii T47. Polak jako jedyny złamał granicę 11 sekund i osiągnął czas 10,77. To rekord mistrzostw Europy. Oprócz wicemistrza olimpijskiego z Rio de Janeiro na podium stanęli Litwin Danas Sodaitis i Niemiec Phil Grolla. Chwilę po biegu Michała Derusa złotego medalu blisko była Joanna Mazur. Polska biegaczka, która startuje z przewodnikiem Michałem Stawickim, w finale biegu na 200 metrów kategorii T11 o setną sekundy przegrała z Hiszpanką Lią Beel Quintaną. Do złota na 400 metrów Michał Kotkowski dorzucił dzisiaj medal z najcenniejszego kruszczu na dystansie 200 metrów. 19-latek startujący w kategorii T37 wygrał bieg z czasem 24,10, który jest jego rekordem życiowym. Podium uzupełnili Ukraińcy Władysław Zahrebelnij i Jarosław Okapiński.

Rekordowym pchnięciem popisała się Renata Śliwińska. Reprezentantka Polski w zawodach kategorii F40 uzyskała wynik 8,50, który jest rekordem świata. Polka poprawiła o 10 centymetrów rekord świata z Rio de Janeiro Nigeryjki Lauritty Onye. Drugą Larę Baars Śliwińska wyprzedziła o prawie 2 metry. Polka uzyskała rekordowy wynik w piątej kolejce i do ostatniej już nie podeszła.

Mateusz Wojnicki wywalczył srebrny medal w rzucie oszczepem w kategorii F34. Polak świetnie zaprezentował się w drugiej próbie, w której uzyskał wynik 22,08. Do zwycięzcy zabrakło bardzo dużo. Francuz Thierry Cibone osiągnął odległość 25,20. Michał Głąb był siódmy, Michał Szafrański ósmy, a Tomasz Pauliński dziewiąty. Brązowy medal w skoku w dal w kategorii T38 zdobyła Anna Trener-Wierciak. W swoich najlepszych dwóch próbach Polka uzyskała wynik 4,58. Wygrała Węgierka Luca Ekler, która skoczyła 5,39.

Dwie Polki wystartowały w finale biegu na 400 metrów kategorii T20. Niestety, żadnej z nich nie dało się wywalczyć miejsca na podium. Sabina Stenka-Szymańska zajęła czwarte miejsce z czasem 59,86, a Barbara Niewiedział był szósta z wynikiem 1:01,53. Wygrała Portugalka Carina Paim (57,29).

Mirosław Madzia zajął piąte miejsce w konkursie rzutu dyskiem kategorii F11. W najlepszym rzucie polski zawodnik uzyskał wynik 33,52. Był to jego najlepszy rezultat w sezonie. Do medalu Polakowi zabrakło niecałego metra. Ze złota cieszył się Włoch Oney Tapia. Reprezentant Włoch osiągnął fenomenalny wynik 46,07, który jest rekordem świata.

Natalia Jasińska finiszowała na ostatnim, piątym miejscu w biegu na dystansie 400 metrów w kategorii T37. Reprezentantka Polski uzyskał wynik 1:17,92. Wygrała Ukrainka Natalija Kobzar z rekordem mistrzostw - 1:05,24.