Lekkoatletyka - ME: złoto Kotkowskiego i cztery inne medale!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 21.08.2018, 20:12

Pięć medali zdobyli polscy zawodnicy z niepełnosprawnościami w drugim dniu Mistrzostw Europy w Berlinie. Mistrzem Starego Kontynentu został Michał Kotkowski.

Bohaterem polskiej ekipy w drugim dniu Mistrzostw Europy w Berlinie został Michał Kotkowski. 19-latek z Poznania na swoim koronnym dystansie 400 m (kat. T37) nie dał rywalom szans. Brązowy medalista mistrzostw świata z ubiegłego roku zwyciężył z dużą przewagą z czasem 53.31. Srebro wywalczył Ukrainiec Jarosław Okapinski, a brąz Francuz Renaud Clerc.

Dwa srebrne krążki do polskiego worka z medalami dorzucili Ewa Durska i Mateusz Michalski. Nasza potrójna mistrzyni paraolimpijska w pchnięciu kulą w gronie osób z niepełnosprawnością intelektualną (F20) była faworytką do zwycięstwa – Ewa Durska przez lata wygrywała wszystkie zawody, w dorobku obok złotych medali igrzysk ma m.in. pięć tytułów mistrzyni świata. W Berlinie Polka musiała jednak uznać wyższość Brytyjki Sabriny Fortune. Rywalka pchnęła na odległość 13.30, co dało jej pierwsze złoto mistrzostw Europy w karierze. Ewa Durska z wynikiem 12.93 zajęła drugie miejsce i zaraz po zakończeniu zmagań zapowiedziała, że jeszcze z Brytyjką wygra w przyszłości. Brązowy medal zdobyła Anastazja Mysnyk z Ukrainy.

Ewa Durska (fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski)

Mateusz Michalski w finałowym biegu na 200 m w gronie zawodników niedowidzących (T13) finiszował za plecami odwiecznego rywala i faworyta zmagań, Irlandczyka Jasona Smytha. Aktualny rekordzista świata był szybszy od naszego reprezentanta o 0.43 sek. W finale rywalizował także Jakub Nicpoń, który po kontakcie z rywalem przewrócił się na ostatnich metrach. Rumun Octavian Tucaliuc minął linię mety jako trzeci, ale później został zdyskwalifikowany. Brązowy medal przypadł Szwajcarowi Philippowi Handlerowi, a Nicponia sklasyfikowano na 5. pozycji.

Brązowe medale wywalczyli Małgorzata Ignasiak i Michał Głąb. Nasza niedowidząca sprinterka w finale na 100 m (kat. T12) musiała uznać wyższość Niemki Katrin Mueller-Rottgardt i Hiszpanki Melani Berges Gamez. Michał Głąb w konkursie pchnięcia kulą w klasie F33 ustanowił nowy rekord życiowy wynikiem 9.57. Rezultat ten pozwolił mu zdobyć pierwszy w karierze medal mistrzostw Europy. Dalej pchali Niemiec Giuseppe Campoccio i Chorwat Deni Cerni.

Michał Głąb (fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski)

Piękną walkę o medal czempionatu Starego Kontynentu stoczyła dziś Jagoda Kibil w biegu na 100 m w kat. T35. Do szczęścia zabrakło… 0.03 sek! Szybsza o przysłowiowy włos okazała się Ukrainka Waleria Jangol. Złoto zdobyła Brytyjka Maria Lyle, a srebro Holenderka Nienke Timmer. Czwarte miejsce w finale rzutu dyskiem w kat. F55 zajęła Karolina Strawińska. Polka rzuciła 14.99, a do medalu trzeba było osiągnąć odległość 16.13. Złoto z wynikiem 22.46 trafiło do Łotyszki Diany Dadzite, srebro wywalczyła Bułgarka Daniela Todorowa, a brąz Czeszka Katerina Novakova. Na 6. pozycji zmagania kulomiotów w kat. F12 ukończył Marek Wietecki (11.57). Mistrzem Europy został Ukrainiec Roman Danyliuk (15.34). Na podium stanęli także Hiszpan Kim Gonzalez Lopez i Chorwat Miljenko Vucic.