Łucznictwo - ME: Polacy najlepsi w Europie!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 18.08.2018, 18:02

Polacy zdominowali zmagania w Mistrzostwach Europy w Parałucznictwie! Mistrzami Starego Kontynentu w turnieju indywidualnym w łuku klasycznym (kat. open) zostali Milena Olszewska i Ireneusz Kapusta. Dwa srebra Biało-Czerwoni dołożyli w rywalizacji drużynowej.

Mistrzostwa Europy w czeskim Pilźnie okazały się niezwykle szczęśliwe dla naszych reprezentantów. Po raz pierwszy w historii polscy zawodnicy zdobyli dwa tytuły mistrzowskie w rywalizacji indywidualnej! Niepokonani w Czechach byli Milena Olszewska – dwukrotna brązowa medalistka igrzysk paraolimpijskich z Londynu i Rio – oraz Ireneusz Kapusta (oboje rywalizują w kat. open, strzelając z łuku klasycznego). W mistrzostwach Starego Kontynentu wzięło udział 127. zawodników z 26. państw.

Milena Olszewska rywalizację w Pilźnie rozpoczęła od 5. lokaty w kwalifikacjach (589 pkt.). W 1/8 turnieju stoczyła wyrównany pojedynek z Brytyjką Tanią Nadarajah. Polka zwyciężyła w pięciu setach 6:4. Kolejne rywalki nie stawiły już tak dużego oporu: w ćwierćfinale Olszewska pokonała Swietłanę Baranacewą z Rosji 6:2, a w półfinale zwyciężczynię kwalifikacji, Turczynkę Yagmur Sengul, w takim samym stosunku. W meczu o złoto zawodniczka gorzowskiego Startu rozprawiła się z inną reprezentantką Turcji Merve Nur Eloglu w czterech setach (6:2) i sięgnęła po pierwszy w karierze indywidualny tytuł mistrzyni Europy.

Ireneusz Kapusta kwalifikacje ukończył na 8. miejscu z dorobkiem 595 pkt. W 1/16 turnieju Polak był bliski odpadnięcia z rywalizacji – z reprezentantem Turcji Abdullahem Yorulmazem przegrywał po czterech setach 3:5, jednak w kolejnej rundzie udało mu się wyrównać stan pojedynku, by ostatecznie zwyciężyć w dogrywce. W 1/8 mistrzostw Kapusta bez problemów pokonał zawodnika gospodarzy Vaclava Kostala 7:3, a w ćwierćfinale ponownie musiał stoczyć niezwykle wyrównany bój z triumfatorem eliminacji, Rosjaninem Siergiejem Chutakowem. Po raz kolejny o ostatecznym wyniku decydowała dogrywka, w której Polak okazał się lepszy. W półfinale Ireneusz Kapusta zdecydowanie zwyciężył z Niemcem Maikiem Szarszewskim 6:2, a w walce o złoto w takim samym stosunku pokonał Bato Cydendorżyjewa z Rosji. Tytuł wywalczony w Pilźnie jest pierwszym indywidualnym medalem mistrzostw Europy w dorobku Ireneusza Kapusty.

W turnieju indywidualnym mężczyzn w łuku klasycznym w kat. open startowali także Paweł Daleszyński i Piotr Sawicki. Obaj łucznicy wygrali pojedynki w 1/16 finału, a los chciał, że w kolejnej fazie trafili na siebie. W bratobójczym starciu lepszy okazał się Paweł Daleszyński, który wygrał 6:0. W ćwierćfinale Polak uległ jednak Francuzowi Maxime Guerinowi 0:6.

Trzech reprezentantów Polski rywalizowało także w zmaganiach w łuku bloczkowym (kat. open). Już w 1/24 z turniejem pożegnał się Marcin Łabuda, który przegrał z Czechem Jaroslavem Zelenką 120:128. Adam Dudka i Krzysztof Kornatowski mieli w tej fazie wolny los, a w 1/16 walczyli ze sobą. Minimalnie lepszy okazał się Kornatowski, który pokonał kolegę z reprezentacji 138:136. W kolejnej fazie Polak uległ jednak Turkowi Erdoganowi Ayganowi 139:141.

W rywalizacji drużynowej polscy zawodnicy bronili dwóch złotych medali wywalczonych przed dwoma laty we francuskim Saint Jean de Monts. Biało-Czerwoni zarówno w mikście, jak i w zmaganiach męskich drużyn, dotarli w Pilźnie do finałów, jednak w decydujących pojedynkach musieli uznać wyższość Rosjan. Mikst w składzie Milena Olszewska i Paweł Daleszyński w ćwierćfinale pokonał duet ukraiński Roksolanę Dzoba-Baljan i Romana Czajkę 5:3, a następnie w takim samym stosunku zwyciężył z parą brytyjską Hazel Chaisty/David Phillips. W finale zdecydowanie precyzyjniej strzelali zawodnicy z Rosji: Swietłana Barancewa i Siergiej Chutakow, którzy triumfowali w trzech setach (6:0).

Drużyna klasyków w składzie Paweł Daleszyński, Ireneusz Kapusta i Piotr Sawicki w ćwierćfinale turnieju miała wolny los. W półfinale nasi reprezentanci stoczyli emocjonujący bój z gospodarzami. Ostatecznie Polacy po dogrywce pokonali czeskie trio: Martina Chaloupsky’ego, Vaclava Kostala i Milana Smondka 5:4. W walce o złoto 6:0 wygrali Rosjanie: Siergiej Chutakow, Bato Cydendorżyjew i Anton Ziapajew.

Zmagania drużynowe w kat. open w łuku bloczkowym Polacy w składzie Adam Dudka, Krzysztof Kornatowski i Marcin Łabuda ukończyli na 5. pozycji. Boało-Czerwoni w ćwierćfinale ulegli reprezentacji Włoch (Mateo Bonacina, Giampaolo Cancelli, Alberto Simonelli) 218:228.