Pływanie - ME: złota środa w Dublinie!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 15.08.2018, 22:07

Dwa złote medale wywalczyli polscy niepełnosprawni pływacy w trzecim dniu Mistrzostw Europy w Dublinie! Mistrzami Starego Kontynentu zostali Michał Golus i Oliwia Jabłońska.

Michał Golus świetną dyspozycję zasygnalizował już w porannych eliminacjach wyścigu na 50 m stylem dowolnym w klasie S8. Zawodnik z Radomia w swojej serii eliminacyjnej uzyskał najlepszy wynik ex-aequo ze Szwajcarem Joshuą Grobem (28.56). W drugiej serii lepszym czasem legitymował się Jurij Bożynski, ale Ukrainiec ostatecznie zrezygnował ze startu w finale kraulistów, chcąc skupić się na rywalizacji na 100 m w stylu klasycznym (zdobył w niej brąz – przyp. red.). Wyścig finałowy był popisem Golusa, który po świetnym starcie od początku do końca płynął na pierwszej pozycji. Polak pewnie wygrał z czasem 28.06, zdobywając pierwszy tytuł mistrzowski i zarazem pierwszy medal mistrzostw Europy w karierze. Srebro wywalczył Szwajcar Grob (+0.37), a brązowy krążek trafił do Hiszpana Sergio Salvadora Martosa Mingueta (+0.61).

W finale kobiet na 50 m stylem dowolnym w klasie S8 wystąpiły dwie reprezentantki Polski: Anna Belczewska i Nikola Kacik. Polki zakwalifikowały się do finału z najsłabszymi czasami w stawce i decydującą rywalizację również ukończyły na ostatnich miejscach: Belczewska finiszowała 7., a Kacik za nią. Po niezwykle emocjonującej walce mistrzynią Europy została Francuzka Claire Supiot. 50-letnia zawodniczka z Francji w przeszłości rywalizowała w zawodach pełnosprawnych pływaków, była wielokrotną mistrzynią kraju oraz olimpijką z Seulu (1988). W 2008 roku zdiagnozowano u niej chorobę Charcota-Mariego-Tootha, a od 2015 roku wróciła do pływania w zawodach niepełnosprawnych. W Dublinie w poprzednich dniach wywalczyła srebro i brąz, zawsze jednak wyraźnie przegrywała z Włoszką Xenią Franceską Palazzo. W wyścigu kraulistek na najkrótszym dystansie wzięła rewanż i pokonała rywalkę o 0.12 sek. Brązowy krążek zdobyła Ukrainka Kateryna Denysenko.

Wyścig, na który czekaliśmy z największymi nadziejami to 400 m stylem dowolnym kobiet w klasie S10. Oliwa Jabłońska to aktualna mistrzyni świata na tym dystansie, do Dublina Polka przyjechała więc w roli głównej faworytki do zwycięstwa. Nasza dwukrotna medalistka paraolimpijska nie zawiodła oczekiwań i już po przepłynięciu dwóch długości basenu zostawiła rywalki w tyle. Z każdym kolejnym nawrotem przewaga Polki nad resztą stawki tylko rosła. Ostatecznie Jabłońska triumfowała z czasem 4:34.37, o pięć i pół sekundy lepszym od Węgierki Bianki Pap i Francuzki Elodie Lorandi. Dla naszej zawodniczki to drugi tytuł mistrzyni Europy i siódmy krążek czempionatu Starego Kontynentu w karierze.

W finale na dystansie 100 m stylem motylkowym w klasie S9 popłynął dziś także 15-letni Igor Hrehorowicz. Młody Polak do finału awansował z siódmym wynikiem, a w decydującym wyścigu ambitnie walczył o 7. miejsce z reprezentantem Niemiec Malte Braunschweigem. Ostatecznie niemiecki zawodnik wyprzedził Hrehorowicza o cztery setne sekundy. Walkę o złoto stoczyło dwóch reprezentantów Włoch: Federico Morlacchi i Simone Barlaam. Pół sekundy szybszy okazał się Morlacchi. Brązowy krążek trafił do rąk Hiszpana Jose Antonio Mari Alcaraza.