Boccia - MŚ: historyczny wyczyn Urbańskiego! [aktualizacja]

Boccia - MŚ: historyczny wyczyn Urbańskiego! [aktualizacja]

  • Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 14.08.2018, 12:33

Pierwszy raz w historii Polak zagrał w 1/8 finału Mistrzostw Świata w Bocci! Niestety, w tej fazie turnieju Mateusz Urbański musiał uznać wyższość Chińczyka Zhiquiang Yana.

 

Mateusz Urbański (kat. BC2) debiut na Mistrzostwach Świata w Bocci zaliczył cztery lata temu w Pekinie. Wówczas Polak nie wygrał ani jednego spotkania i odpadł z turnieju po fazie grupowej, sklasyfikowany na 44. miejscu. W Liverpoolu było zupełnie inaczej. Choć w pierwszym meczu nasz zawodnik musiał uznać wyższość gracza ze ścisłej światowej czołówki – Argentyńczyka Luisa Cristaldo, w kolejnych pojedynkach Urbański wzniósł się na wyżyny swoich możliwości i udowodnił, że rankingi nie grają. Polak – obecnie sklasyfikowany na 34. miejscu na świecie – ograł najpierw światową „jedenastkę”, Koreańczyka Jeongmin Sohna, mistrza świata i wielokrotnego medalistę zawodów rangi World Open. Po tym zwycięstwie na drodze do awansu do 1/8 finału czekała jeszcze jedna „przeszkoda” – Brytyjka Claire Taggart.

 

Sklasyfikowana na 25. miejscu w światowym rankingu zawodniczka gospodarzy stoczyła z Urbańskim wyrównany bój, mimo że sama – po dwóch wcześniejszych porażkach – nie liczyła się już w walce o awans do fazy pucharowej mistrzostw świata. Pierwszy end pojedynku zakończył się minimalną wygraną Urbańskiego 1:0, ale kolejne dwie rundy padły łupem Brytyjki, również w stosunku 1:0. Przed ostatnim endem Urbański musiał więc postawić wszystko na jedną kartę i odrobić straty. Udało się – Polak wygrał 2:0 i całe spotkanie 3:2, pieczętując w ten sposób historyczny awans do 1/8 turnieju! Mateusz Urbański w swojej grupie zajął drugie miejsce, za niepokonanym Luisem Cristaldo. Argentyńczyk w ostatnim meczu grupowym pokonał Jeongmina Sohna 4:2.

 

Rywalem Mateusza Urbańskiego w 1/8 finału mistrzostw świata będzie Zhiquiang Yan – zwycięzca grupy E. Reprezentant Chin to dwukrotny wicemistrz paraolimpijski z Londynu i brązowy medalista z Rio. To także multimedalista mistrzostw świata (w 2010 roku zdobył złoto) i turniejów World Open. W obecnym sezonie nie startował i w rankingu jest sklasyfikowany na 12. pozycji. Podczas zmagań w Liverpoolu odniósł trzy zwycięstwa: pokonał Holenderkę Judith Balthuis 3:1, Słowaka Rastislava Kurilaka 12:0 i reprezentanta Izraela Nadava Levi 6:0. 

 

BC2: Mateusz Urbański (Polska) – Claire Taggart (Wielka Brytania) 3:2

 

*

 

Między ostatnim meczem grupowym a pojedynkiem w 1/8 finału Mateusz Urbański miał niecałe dwie godziny przerwy. Rywal wypoczywał trochę dłużej – trzy godziny. Starcie w fazie pucharowej od początku przebiegało pod dyktando Zhiquiang Yana. Chińczyk dwie pierwsze rundy wygrał z wynikiem 2:0 i na półmetku rywalizacji postawił Polaka w bardzo trudnej sytuacji. Urbański musiał odrabiać straty, ale to się nie udało. Rozgrywka była zacięta, jednak kolejne endy również kończyły się nieznacznymi wygranymi rywala (dwukrotnie 1:0). Ostatecznie reprezentant Państwa Środka pokonał Mateusza Urbańskiego 6:0 i awansował do ćwierćfinału mistrzostw świata. Nasz zawodnik został sklasyfikowany na 15. pozycji, co i tak jest bardzo dużym sukcesem.

 

1/8 finału MŚ:

BC2: Mateusz Urbański (Polska) - Zhiquiang Yan (Chiny) 0:6

Inga Świetlicka

Miłośniczka sportu, kultury i podróżowania. Rusofil, mól książkowy oraz kibic polskich olimpijczyków i paraolimpijczyków.