Parakolarstwo – MŚ: piątek w kolorze brąz!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 03.08.2018, 19:05

Piątek w Maniago upłynął polskim zawodnikom pod znakiem brązu. Biało-Czerwoni trzykrotnie stawali na najniższym stopniu podium w jeździe indywidualnej na czas. Tej sztuki dokonali Anna Harkowska oraz tandemy: Marcin Polak/Michał Ładosz i Iwona Podkościelna/Aleksandra Tecław.

W sesji przedpołudniowej drugiego dnia mistrzostw świata doczekaliśmy się medalu Anny Harkowskiej. Polka w Maniago broniła tytułu wywalczonego przed rokiem w Pietermaritzburgu. Nasza pięciokrotna wicemistrzyni paraolimpijska miała jednak bardzo trudne zadanie, ponieważ do rywalizacji kolarek w kategorii C5 po przerwie powróciła Sarah Storey – jedna z najbardziej utytułowanych zawodniczek w historii, zdobywczyni 14. złotych medali paraolimpijskich w kolarstwie i w pływaniu. Niesamowita Brytyjka nie dała rywalkom szans na nawiązanie wyrównanej walki w czasówce na dystansie 13.6 km, wygrywając pewnie z czasem poniżej 19 minut. Anna Harkowska stoczyła pasjonujący pojedynek o drugie miejsce z inną reprezentantką z Wysp Brytyjskich, Crystal Lane-Wright. Niestety, ostatecznie to rywalka okazała się minimalnie szybsza – na mecie obie zawodniczki dzieliło raptem 0,24 sek.! Do Storey Harkowska straciła 39 sekund. Sklasyfikowano 15 zawodniczek.

Drugi brązowy medal w piątek wywalczyli w sesji popołudniowej Marcin Polak i Michał Ładosz. Polacy, rywalizujący w zmaganiach tandemów na dystansie 27.2 km, musieli uznać wyższość duetu brytyjskiego Stephen Bate/Adam Duggleby oraz Holendrów Vincenta Ter Schure i Timo Fransena. Walka o złoto była zacięta do samego końca – Brytyjczycy uzyskali czas lepszy od rywali o pół sekundy. Strata Polaka i Ładosza do triumfatorów wyniosła 21 sekund. W zmaganiach tandemów oglądaliśmy także dwa inne polskie duety: Przemysław Wegner pilotowany przez Artura Korca uplasował się na 6. miejscu ze stratą minuty i 8 sekund do Brytyjczyków, a Adam Brzozowski z Tomaszem Bałą ukończyli rywalizację na 18. pozycji w gronie 27. duetów (+3.10.69).

W ślady kolegów chwilę później poszły (a raczej pojechały) nasze panie, rywalizujące w kobiecych tandemach na tym samym dystansie. Iwona Podkościelna z pilotką Aleksandrą Tecław podobnie jak przed rokiem w mistrzostwach świata zajęły trzecią pozycję. Wyścig wygrał tandem z Irlandii Katie-George Dunlevy/Eve McCrystal przed Brytyjkami Lorą Fachie i Corrine Hall. Nasza para do zwyciężczyń straciła ponad dwie minuty. Na 8. miejscu rywalizację ukończyły Karolina Rzepa i Edyta Jasińska (+4:38), a 11. lokatę w stawce 14. tandemów zajęły Justyna Wilk i Barbara Borowiecka (+6:08).

Pozostali reprezentanci Polski zostali sklasyfikowani na dalszych pozycjach. Anna Śliwak w kat. T2 zajęła 6 miejsce, jednak była to ostatnia lokata w gronie sklasyfikowanych zawodniczek. Polka do mistrzyni świata, Amerykanki Jill Walsh, straciła blisko 15 i pół minuty. 21. pozycję w stawce 24. kolarzy zajął Sławomir Turonek w rywalizacji kolarzy w kat. C4. Złoty medal zdobył Słowak Jozef Metelka, a Polak wykręcił czas o prawie 7 minut gorszy. Na przedostatnim 13. miejscu zmagania w grupie hanbike’owców H5 ukończył Piotr Małek. W tym wyścigu najlepszy okazał się Amerykanin Oskar Sanchez. Strata Polaka do zwycięzcy to ponad 11 minut.

Jutro w Maniago rozpocznie się rywalizacja w wyścigach ze startu wspólnego. Jako pierwsi do boju przystąpią kolarze na handbike’ach (H1-H5) i tricyklach (T1-2). Na starcie zobaczymy m.in. naszych medalistów z czwartku: Krystiana Gierę i Rafała Wilka.