Parakolarstwo - MŚ: dwa medale Polaków na dobry początek!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 02.08.2018, 18:30

W pierwszym dniu rozgrywanych we włoskim Maniago Mistrzostw Świata w Parakolarstwie Szosowym Polacy zdobyli dwa medale. Wicemistrzem świata w jeździe indywidualnej na czas na hanbike’u w kat. H4 został Krystian Giera, a  tuż za nim sklasyfikowano Rafała Wilka.

Pogoda we włoskim Maniago nie rozpieszczała kolarzy. Zmagania najlepszych niepełnosprawnych zawodników na początku odbywały się przy rzęsiście padającym deszczu. W tych trudnych warunkach świetnie poradzili sobie Polacy, którzy w jeździe indywidualnej na czas na dystansie 13.6 km wywalczyli dwa medale.

W wyścigu hanbike’ów w kategorii H4 (zawodnicy z uszkodzeniami rdzenia kręgowego w odcinku lędźwiowym) srebrny medal zdobył Krystian Giera, a brązowy krążek trafił do Rafała Wilka. Mistrzem świata został Holender Jetze Plat, który uzyskał czas o 54 sekundy lepszy od Giery. W tym samym wyścigu startował także Arkadiusz Skrzypiński, który został sklasyfikowany na 14. pozycji w gronie 21. zawodników.

Bez miejsc na podium zmagania w Maniago ukończyli polscy hanbike’owcy, rywalizujący w pozostałych kategoriach niepełnosprawności. 33. kolarzy dojechało do mety w kat. H3 (zawodnicy z uszkodzeniami rdzenia kręgowego w odcinku piersiowym). Złoty medal wywalczył Włoch Federico Mestroni, który wyprzedził swojego rodaka Paolo Cecchetto oraz Kanadyjczyka Alexa Hyndmana. Mateusz Witkowski i Rafał Szumiec uplasowali się na miejscach w połowie drugiej dziesiątki – odpowiednio na 14. i 15. pozycji.

W czasówkach w kat. H1 i H2 (zawodnicy z porażeniem czterokończynowym) złote medale również trafiły do reprezentantów gospodarzy: Luki Mazzone (H2) i Fabrizio Corneglianiego (H1). Polacy rywalizujący w tych wyścigach zajęli miejsca w końcówce stawki. Rafał Mikołajczyk (H1) był 9. w gronie 10. sklasyfikowanych kolarzy, a jego strata do zwycięzcy przekroczyła sześć i pół minuty. Piotr Kacalski i Michał Żyliński zamknęli stawkę w kat. H2, plasując się na 9. i I0. miejscu.

Jutro w Maniago do walki o medale w jeździe indywidualnej na czas staną kolejni zawodnicy. Na szosie zobaczymy m.in. naszych faworytów do medali: Annę Harkowską (C5) oraz tandemy Marcin Polak/Michał Ładosz i Iwona Podkościelna/Aleksandra Tecław.

WYNIKI - jazda indywidualna na czas (13.6 km)