144 dni do Tokio: przegląd paraolimpijski – luty 2020

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 02.03.2020, 23:05

Polacy na początku roku imponują formą, hurtowo zdobywają medale najważniejszych imprez i bezcenne punkty do paraolimpijskich rankingów. W Tokio tymczasem otwierają kolejne obiekty igrzysk, planują budowę pierwszego na świecie muzeum paraolimpizmu oraz przekładają zawody z powodu epidemii koronawirusa. Paraolimpijski luty w pigułce.

2 lutego

W kanadyjskim Milton zakończyły się mistrzostwa świata w parakolarstwie torowym. Biało-Czerwoni z Kraju Klonowego Liścia wrócili z trzema medalami, z czego dwa wywalczone zostały w konkurencjach paraolimpijskich. Fantastycznie na początku roku zaprezentowali się Marcin Polak i Michał Ładosz, którzy w imponującym stylu triumfowali w wyścigu na dochodzenie, ustanawiając przy okazji nowy rekord świata. Brązowy krążek w sprincie wywalczył tandem Adam Brzozowski i Kamil Kuczyński. Zawody są zaliczane do rankingu paraolimpijskiego, a dobra dyspozycja polskich kolarzy optymistycznie rokuje przed zbliżającymi się igrzyskami.

3 lutego

Oficjalnie otwarto kolejny obiekt przyszłorocznych igrzysk – Ariake Arenę. To tutaj odbędą się paraolimpijskie turnieje kobiet i mężczyzn w koszykówce na wózkach. Niestety, bez udziału polskich reprezentacji.

7 lutego

Na 200 dni przed rozpoczęciem zmagań paraolimpijczyków Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC) poinformował, że w Tokio zostanie otwarte pierwsze na świecie Muzeum Paraolimpijskie. Specjalnie zorganizowaną wystawę będzie można oglądać od 25 sierpnia do końca września br. Ekspozycja będzie poświęcona rozwojowi ruchu paraolimpijskiego na przestrzeni lat. Zwiedzający zgłębią także tajniki poszczególnych dyscyplin paraolimpijskich oraz poznają inspirujące historie legendarnych sportowców z niepełnosprawnościami.

15 lutego

Medalowo sezon paraolimpijski rozpoczęli polscy szermierze na wózkach. Podczas Pucharu Świata na Węgrzech Biało-Czerwoni zdobyli trzy medale. Na najwyższym stopniu podium stanęli Kinga Dróżdż (szabla, kat. A) i Adrian Castro (szabla, kat. B), a srebrny medal wywalczył Jacek Gaworski (floret, kat. B).

16 lutego

W tym samym czasie kolejny sukces w międzynarodowych zawodach odniósł Bartłomiej Mróz. Polak zdobył brązowy krążek w turnieju Brazil International. Tym samym zrobił kolejny krok w stronę kwalifikacji na igrzyska. W Tokio zmagania w parabadmintonie odbędą się po raz pierwszy w historii.

22 lutego

W zakończonym we Władysławowie turnieju tenisa stołowego Polish Open Biało-Czerwoni zdobyli 15 medali: 10 w rywalizacji indywidualnej i 5 w drużynowej. Złote krążki w turniejach singlowych trafiły do Karoliny Marszał i Piotra Grudnia, trzy kolejne medale z najcenniejszego kruszcu do dorobku polskiej ekipy dorzuciły drużyny.

23 lutego

Polscy ciężarowcy nie chcieli być gorsi od szermierzy i z pierwszych w sezonie zawodów Pucharu Świata w Manchesterze również przywieźli trzy medale. Złoto zdobył Marek Trykacz w kategorii wagowej do 65 kg. Dwa brązowe medale wywalczyli z kolei Michał Salwa (do 107 kg.) i Paulina Przywecka-Puziak (do 67 kg.).

28 lutego

W dniach 28.02-1.03.2020 w Ariake Arenie miały się odbyć mistrzostwa Japonii w bocci – jedne z zawodów testowych przed igrzyskami. Z powodu epidemii koronawirusa zmagania przełożono jednak na późniejszy termin.

29 lutego

Reprezentantki Kanady w siatkówce na siedząco uzupełniły grono drużyn, które wystąpią w turnieju paraolimpijskim. Kanadyjki przepustkę do Tokio wywalczyły dzięki zwycięstwu w turnieju kwalifikacyjnym w Halifaxie. Siatkarki z Kraju Klonowego Liścia w zmaganiach odniosły komplet sześciu zwycięstw, a w finale w trzech setach pokonały Ukrainki. Obok Kanadyjek w Tokio zagrają: gospodynie, mistrzynie paraolimpijskie z USA, Chinki, Rosjanki, Włoszki, Brazylijki i Rwandyjki.