Szermierka na wózkach - trzy medale Polaków na Węgrzech!
fot. Inga Świetlicka

Szermierka na wózkach - trzy medale Polaków na Węgrzech!

  • Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 17.02.2020, 13:02

Trzy medale przywiozą z zawodów Pucharu Świata rozegranych na Węgrzech w dniach 13-16 lutego nasi niepełnosprawni szermierze. Swoje konkurencje wygrali Adrian Castro i Kinga Dróżdż, a srebro wywalczył Jacek Gaworski.

 

Największy sukces w zawodach w Budapeszczie odniósł w szablowej kategorii B Adrian Castro. Nasz brązowy medalista z Rio de Janeiro przeszedł turniej jak burza, gromiąc rywali jednego za drugim. W półfinale 15:5 zwyciężył Węgra Istvana Tarjanyi, a w wielkim finale 15:11 pokonał Greka Panagiotisa Triantafyllou. Z nim to przegrał w ćwierćfinale Michał Dąbrowski, sklasyfikowany ostatecznie na 7. miejscu.

 

Drugie złoto dla Polski wywalczyła szablistka (kategoria A) Kinga Dróżdż. Polka świetnie spisywała się od początku turnieju, wygrała fazę grupową, a potem odprawiła wszystkie rywalki w fazie pucharowej, w tym w półfinale Nino Tibiashvili z Gruzji w stosunku 15:3, a w finale Natalię Morkvyvh z Ukrainy 15:11. Marta Fidrych odpadła w 1/8 finału.

 

Srebrny medal wywalczył Jacek Gaworski wśród florecistów kategorii B. Nasz zawodnik w finale przegrał 11:15 z Brytyjczykiem Dimitri Coutya, w półfinale pokonał Francuza Maxime Valeta. Patryk Banach odpadł w 1/8 finału. W kategorii A blisko medalu był Michał Nalewajek, ale przegrał ćwierćfinałową walkę z Rosjaninem Olegiem Gavrilenkovem. Dariusz Pender odpadł we wcześniejszej rundzie.

 

Wśród szpadzistek w kategorii A najlepszy wynik z Polek osiągnęła Marta Fidrych, która odpadła w ćwierćfinale i sklasyfikowana została na szóstym miejscu. Nasza zawodniczka przegrała z późniejszą finalistką, Węgierką Amalią Veres. Kinga Dróżdż odpadła w 1/8 finału. Turniej wygrała Rosjanka Iulia Maya. W kategorii B szpadzistek złoto wywalczyła Rosjanka Viktoria Boykova. Patrycja Haręza była 9. po przegranej w 1/8 finału. Jadwiga Pacek i Anna Samel odpadły rundę wcześniej.

 

W szpadowej kategorii A trzech naszych reprezentantów zakończyło start na 1/8 finału. Mowa tu o Dariuszu Penderze, Rafale Treterze oraz Norbercie Całce. Najlepszy okazał się Brytyjczyk Piers Gillliver. Blisko medalu w kategorii B był Paweł Dąbrowski, który przegrał w ćwierćfinale z Francuzem Yannickiem Ifebe, który doszedł do finału i przegrał w nim z Brazylijczykiem Iovane Gussone. Kamil Rząsa i Grzegorz Lewonowski przegrali w 1/8 finału.

 

Średnio zaprezentowali się nasi szabliści w kategorii A. Mateusz Szlufik, Michał Siatkowski oraz Rafal Treter przegrali w I rundzie pucharowej i sklasyfikowani zostali na miejscach 33-35. Triumfował Węgier Richard Osvath. Wśród szablistek kategorii B z Polek najlepiej powalczyła Patrycja Haręza, pokonana w ćwierćfinale. Jadwiga Pacek odpadła w 1/8 finału.

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.