Biegi narciarskie – PŚ: bez medalu w Finsterau

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 09.02.2020, 14:00

Po zmaganiach w biathlonie w niemieckim Finsterau rywalizowano w trzech konkurencjach biegowych. Najlepszą dyspozycję w polskiej ekipie zaprezentowali Witold Skupień, Iweta Faron oraz Piotr Garbowski z przewodnikiem Jakubem Twardowskim.

Rywalizację biegową w Finsterau polscy zawodnicy z niepełnosprawnościami zakończyli bez dorobku medalowego. W programie zawodów w Niemczech znalazły się biegi sprinterskie i krótkie stylem klasycznym oraz rywalizacja na średnich dystansach techniką dowolną.

Najlepsze wyniki w polskiej ekipie zanotowali Iweta Faron, Witold Skupień oraz Piotr Garbowski z przewodnikiem Jakubem Twardowskim. Faron dwukrotnie była szósta – w sprincie i biegu średnim, a zmagania na krótkim dystansie ukończyła na 7. miejscu. W liczniej obsadzonej kategorii mężczyzn rywalizujących na stojąco Witold Skupień zajmował lokaty w czołówce, ale dość daleko od podium. Wicelider Pucharu Świata z ubiegłego sezonu był 7. w gronie 23 zawodników w biegu średnim i 8. w biegu krótkim. Sprint ukończył na miejscu tuż za czołową „dziesiątką”. Zmagania kobiet stojących zdominowała Norweżka Volde Nilsen, która odniosła komplet trzech zwycięstw. W rywalizacji mężczyzn najlepsi byli Rosjanie: dwa triumfy padły łupem Władysława Liekomcewa, a w biegu krótkim klasykiem złoto zgarnął Witalij Małyszew.

W rywalizacji sportowców z wadami wzroku wzięły udział trzy polskie duety. Piotr Garbowski z Jakubem Twardowskim bardzo dobrze wypadli w sprincie, w którym zajęli 8. pozycję. Słabiej było w biegu krótkim, w którym Biało-Czerwonych sklasyfikowano na 15. lokacie (w rywalizacji na średnim dystansie nie wystartowali). Paweł Gil z Michał Lańdą zajęli 15. miejsce w sprincie i 20. w biegu średnim. Najmniej doświadczeni w tym gronie Paweł Nowicki i Jan Kobryń uplasowali się na 17. pozycji w sprincie, 20. miejscu w biegu krótkim i 18. lokacie na średnim dystansie. Warto dodać, że mimo odległej pozycji w wyścigu krótkim klasykiem Biało-Czerwoni uzyskali w nim na tyle dobry czas, że po raz pierwszy w karierze zdobyli punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Dwa triumfy w zmaganiach biegaczy niewidomych i niedowidzących odniósł szwedzki duet Zebastian Modin/Jerry Ahrlin. W biegu średnim najlepsi okazali się Rosjanie Stanisław Czochłajew i Oleg Kołodijczuk. Nie najlepszą dyspozycję w Finsterau zaprezentował legendarny Brian McKeever. 13-krotny mistrz paraolimpijski tylko raz stanął na podium – w biegu średnim był drugi, a w pozostałych konkurencjach zajmował czwarte lokaty.

W rywalizacji mężczyzn siedzących Kamil Rosiek był 14. w sprincie i 20. na krótkim dystansie. Biegu średniego Polak nie ukończył. Wśród mężczyzn ścigających się na sledżach nie ma mocnych na Iwana Gołubkowa z Rosji, który kolejny już raz w tym sezonie wygrał wszystko.