Parakolarstwo torowe – MŚ: brąz w sprincie na zakończenie zmagań!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 03.02.2020, 10:50

W ostatnim dniu rywalizacji w kanadyjskim Milton Adam Brzozowski i Kamil Kuczyński wywalczyli brązowy medal w sprincie. Tym samym Biało-Czerwoni kończą mistrzostwa świata z dorobkiem trzech krążków – po jednym w każdym kolorze.

Adam Brzozowski z pilotem Kamilem Kuczyńskim powtórzyli sukces z ubiegłego roku i po raz kolejny zameldowali się na najniższym stopniu podium mistrzostw świata w sprincie zawodników niewidomych i niedowidzących. Polski tandem już w kwalifikacjach potwierdził świetną dyspozycję, ulegając w nich jedynie dwóm duetom z Wielkiej Brytanii. W ćwierćfinale Biało-Czerwoni z kwitkiem odprawili kolarzy z Irlandii: Martina Gordona i Eamonna Byrne, pewnie wygrywając dwa wyścigi. W półfinale Brzozowski z Kuczyńskim dzielnie walczyli z tandemem brytyjskim James Ball/Lewis Stewart, jednak rywale okazali się lepsi. Polakom pozostała walka o brąz, w której w pokonanym polu pozostawili zawodników z Grecji: Christosa Sandalakisa i Sotiriosa Bretasa. W pierwszym z decydujących wyścigów polski tandem wygrał minimalnie – o 0.057 sek. – a w drugim greccy kolarze zostali wyraźnie z tyłu (+5.233).

Złote medale w rywalizacji sprinterskiej męskich tandemów po niezwykle zaciętej walce trafiły do półfinałowych pogromców polskiego duetu: Jamesa Balla i Lewisa Stewarta. Brytyjczycy w finale okazali się minimalnie lepsi od kolegów z reprezentacji: Neila Fachie i Matthew Rotherdama. Na 11. pozycji w stawce 18. tandemów sklasyfikowano drugi polski zespół – Marcina Polaka z Michałem Ładoszem. Mistrzom świata z wyścigu na dochodzenie do awansu do ćwierćfinałów sprintu zabrakło niespełna 0.3 sek.

W rywalizacji kobiecych tandemów złote medale również trafiły do reprezentantek Wielkiej Brytanii. Sophie Thornhill i Helen Scott w finale pokonały Belgijki Griet Hoet i Anneleen Monsieur. Na najniższym stopniu podium mistrzostw świata stanęły Amerykanki Stephanie Zundel i Heather Gray. Angelika Biedrzycka z Edytą Jasińską odpadły z rywalizacji w ćwierćfinale. Rywalkami Polek w tej fazie zawodów były późniejsze srebrne medalistki z Belgii. Hiet i Monsieur były wyraźnie szybsze od polskiej pary i zdecydowanie wygrały dwa wyścigi ćwierćfinałowe. Polkom pozostała walka o 5. miejsce z Greczynkami Eleni Kalatzi i Argyro Milaki. Niestety, w tym wyścigu nasze zawodniczki popełniły błąd (przekroczyły linię) i mimo zwycięstwa zostały ukarane przesunięciem na 6. pozycję. O pechu może mówić też drugi z polskich tandemów – Justyna Kiryła i Aleksandra Tecław zajęły w kwalifikacjach 9. pozycję w stawce 12. duetów, czyli pierwszą nie dającą awansu do ¼ finału (do kwalifikacji zabrakło niespełna 0.2 sek.).

Mistrzostwa świata w Milton polska reprezentacja kończy z dorobkiem trzech medali. Marcin Polak i Michał Ładosz w imponującym stylu wygrali wyścig na dochodzenie (bijąc w kwalifikacjach rekord świata), Angelika Biedrzycka z Edytą Jasińską oraz Adam Brzozowski z Kamilem Kuczyńskim zostali wicemistrzami świata w sprincie drużynowym tandemów, Brzozowski z Kuczyńskim na zakończenie zmagań wywalczyli także medal w sprincie. Takie wyniki to dobry prognostyk przed zbliżającymi się wielkimi krokami igrzyskami paraolimpijskimi w Tokio.