Biegi narciarskie – PŚ: Witold Skupień wrócił na podium!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 16.01.2020, 17:30

Dobre starty Polaków w drugich w sezonie zawodach Pucharu Świata w biegach narciarskich. Po raz pierwszy tej zimy na podium stanął Witold Skupień, który zajął trzecie miejsce w sprincie łyżwą. Życiowy wynik w biegu sprinterskim uzyskała także Iweta Faron, która była 6.

Sprinty miejskie techniką dowolną w Dreźnie to były wyjątkowe zawody. Po raz pierwszy w historii na tej samej trasie i w tym samym terminie odbyły się zmagania sprinterskie sportowców pełnosprawnych oraz zawodników z niepełnosprawnościami. Reprezentanci Polski wzięli udział w wyścigach sprinterskich w kategorii osób stojących i spisali się bardzo dobrze.

Po nie najlepszym otwarciu sezonu w Lillehammer Witold Skupień wrócił na podium. Wicelider Pucharu Świata z ubiegłego roku w kwalifikacjach sprintu łyżwą w Dreźnie zajął 5. miejsce w stawce 21. biegaczy. W półfinale Skupień finiszował jako trzeci – za reprezentantami Rosji Władysławem Liekomcewem i Aleksandrem Pronkowem – co dało mu awans do finałowej „szóstki”. W decydującym wyścigu Polak ponownie uległ wspomnianej wyżej dwójce Rosjan i w rezultacie stanął na najniższym stopniu pucharowego podium.

Bardzo dobrze spisała się także Iweta Faron, prywatnie partnerka Skupienia. Polka w kwalifikacjach uzyskała 6. czas w gronie 10. biegaczek. W półfinale zajęła trzecią lokatę i po raz pierwszy w historii swoich startów w Pucharze Świata zakwalifikowała się do finału sprintu. W nim finiszowała jako szósta, a medale przypadły Rosjance Jekatierinie Rumiancewej, Norweżce Vilde Nilsen i Kanadyjce Natalie Wilkie.

Po dniu przerwy rywalizacja biegaczy przeniosła się na trasy do Altenbergu. Z powodu problemów ze śniegiem zrezygnowano z rozgrywania biegów długich techniką klasyczną, a dystanse krótkie łyżwą zostały jeszcze bardziej skrócone. Trasa, na której rywalizowali biegacze miała tylko 600 m. Biegi jednak ostatecznie udało się przeprowadzić.

Polacy znów spisali się nieźle. Witold Skupień na dystansie 6 km zajął 7. miejsce w stawce 23. biegaczy. By stanąć na podium trzeba było pobiec o pół minuty szybciej. Iweta Faron była 8. gronie 13. zawodniczek. Rywalizujący na sledżach Kamil Rosiek uplasował się na 12. pozycji w stawce 29. biegaczy siedzących, co jest jego najlepszym rezultatem w sezonie.

Zawodnicy pozostają w Altenbergu, bo w kolejnych dniach zaplanowano rozegranie dwóch konkurencji biathlonowych.