Narciarstwo alpejskie – PŚ: Igor Sikorski ze złotym medalem na inaugurację!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 13.01.2020, 17:17

W pierwszych w sezonie zawodach Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim Igor Sikorski stanął na najwyższym stopniu podium w slalomie gigancie. W pokonanym polu zostawił zarówno aktualnego mistrza paraolimpijskiego w tej konkurencji – Norwega Jespera Pedersena – jak i mistrza świata – Holendra Jeroena Kampschreura.

O tym, że Igor Sikorski jest dobrze przygotowany do tegorocznego sezonu zimowego świadczyły już pierwsze starty polskiego zawodnika w grudniowych Pucharach Europy. W zawodach w austriackim Pitztal Sikorski trzy razy stawał na podium, zdobywając dwa srebrne medale w supergigancie oraz brąz w slalomie gigancie. W St. Moritz z kolei Polak uplasował się tuż za podium w slalomie gigancie.

Pierwsze w sezonie zawody Pucharu Świata dla alpejczyków z niepełnosprawnościami odbyły się w szwajcarskim Veysonnaz z dniach 7-12 stycznia. W programie przewidziano trzy starty w supergigancie oraz dwa w slalomie gigancie. Igor Sikorski jechał do Szwajcarii osłabiony, borykając się z problemami żołądkowymi. Nie stanął na starcie w pierwszym rozgrywanym supergigancie, a w kolejnym dniu zajął w tej rywalizacji 8. miejsce, z wyraźną stratą do najszybszego na trasie Norwega Jespera Pedersena. W dwóch następnych startach (supergigant i slalom gigant) Polak wypadł z trasy i nie ukończył rywalizacji.

Okazało się jednak, że były to złe miłego początki. W ostatnim starcie w Veysonnaz – niedzielnym slalomie gigancie – Sikorski zaprezentował się fenomenalnie. Rywalizujący na monoski Polak już po pierwszym przejeździe uzyskał przewagę nad rywalami, finiszując z najlepszym czasem 56.79. W drugim przejeździe nasz zawodnik spisał się jeszcze lepiej, ponownie ustanawiając najlepszy rezultat – 54.16. Ostatecznie Sikorski wygrał z przewagą +0.38 nad mistrzem paraolimpijskim z Pjongczangu Jesperem Pedersenem. Na najniższym stopniu podium stanął Jeroen Kampschreur z Holandii – alpejczyk, który w ubiegłorocznych mistrzostwach świata zdobył komplet 5 złotych krążków.

Kolejne zawody alpejskiego Pucharu Świata dla sportowców z niepełnosprawnościami odbędą się w dniach 15-17 stycznia we włoskim Prato Nevoso. Tym razem zawodnicy trzykrotnie będą rywalizować w slalomie, czyli jednej z ulubionych – obok slalomu giganta – konkurencji Igora Sikorskiego.