236 dni do Tokio: przegląd paraolimpijski – listopad 2019

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 03.12.2019, 20:45

W Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych sprawdzamy, co ważnego wydarzyło się w ostatnim miesiącu w sporcie paraolimpijskim w kontekście przyszłorocznych igrzysk.

3 listopada

Natalia Partyka i Patryk Chojnowski wywalczyli złote medale w zaliczanych do rankingu paraolimpjskiego zawodach tenisa stołowego Dutch Para Open. Oboje polscy zawodnicy są już pewni występu w przyszłorocznych igrzyskach w Tokio – bezpośrednie przepustki do Japonii zdobyli wraz z tytułami mistrzów Europy we wrześniu br. Więcej o turnieju w Holandii można przeczytać TUTAJ.

3 listopada

Nie doczekamy się historycznego debiutu polskich boccistów podczas igrzysk w Tokio. Polacy po słabym występie w ostatnim turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk zanotowali spadek w rankingach i musieli się pożegnać z marzeniami o paraolimpijskim występie. Kolejna szansa za cztery lata.

8 listopada

55 lat temu na stadionie lekkoatletycznym Oda Field w Tokio odbyła się Ceremonia Otwarcia II Letnich Igrzysk Paraolimpijskich. W imprezie wzięło udział 378 sportowców z 21 krajów. W dziewięciu dyscyplinach sportowych rozdano 144 medale. Więcej TUTAJ.

15 listopada

15 medali i 22 kwalifikacje paraolimpijskie do Tokio dla Polski – to bilans startu biało-czerwonej reprezentacji w lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Dubaju. Na najwyższym stopniu podium stawały kobiety: Barbara Bieganowska (1500 m T20), Karolina Kucharczyk (skok w dal T20) i Lucyna Kornobys (pchnięcie kulą F33). Zarówno Kucharczyk jak i Kornobys w najważniejszym starcie w sezonie pobiły własne rekordy świata w swoich konkurencjach. Polacy w Dubaju zajęli 11. miejsce w klasyfikacji medalowej z dorobkiem 3 złotych, 5 srebrnych i 7 brązowych krążków.

17 listopada

W Tokio zakończyła się próba przedolimpijska w badmintonie. Bartłomiej Mróz na Stadionie Yoyogi odpadł w ćwierćfinale, ulegając Ilkerowi Tuzcu z Turcji. W klasie SU5 zwyciężył Malezyjczyk Liek Hou Cheah.

Dwa medale wywalczyli polscy zawodnicy rywalizujący w Pucharze Świata w szermierce na wózkach. W turnieju w Amsterdamie złoto w szabli kobiet kat. A zdobyła Kinga Dróżdż, a na najniższym stopniu podium w rywalizacji szablistów (kat. B) stanął Adrian Castro.

18 listopada

W Tokio oddano do użytku National Training Center East – obiekt treningowy, na którym wspólnie mogą trenować zawodnicy pełnosprawni i niepełnosprawni, uprawiający pięć dyscyplin sportowych: łucznictwo, tenis stołowy, szermierkę, pływanie i strzelectwo. Obiekt jest rozszerzeniem istniejącej bazy treningowej Ajinomoto, został wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne (m.in. w podwodne kamery rejestrujące technikę pływania) oraz jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.