Lekkoatletyka – MŚ: dwa medale i rekord świata na zakończenie mistrzostw!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 15.11.2019, 18:39

Mistrzostwa świata w Dubaju polska reprezentacja końćzy z dorobkiem 15 medali i 22 przepustek paraolimpijskich do Tokio. W ostatnim dniu zmagań złoto z nowym rekordem świata w pchnięciu kulą F33 zdobyła Lucyna Kornobys. Centymetra do złota zabrakło drugiej z naszych kulomiotek – Renacie Śliwińskiej (F40).

Lucyna Kornobys w obu swoich startach w mistrzostwach świata w Dubaju biła rekordy świata. Kilka dni temu w łączonym konkursie rzutu oszczepem klas 33-34 (porażenia, osoby siedzące) rekordowym pchnięciem zapewniła sobie brązowy medal. Dziś w zmaganiach kulomiotek w klasie F33 nie miała sobie równych. Poprzeczkę dość wysoko zawiesiła co prawda rywalka z Rosji Swietłana Kriwienok, która w najlepszej próbie rezultatem 7.23 pobiła „życiówkę” o 70 cm. Polka przerzuciła Kriwenok w trzecim podejściu, posyłając kulę na odległość 7.37. Objąwszy prowadzenie w konkursie, w kolejnej próbie Kornobys poprawiła własny rekord świata wynikiem 7.81. Tym samym odniosła zdecydowane zwycięstwo i w pięknym stylu zdobyła pierwsze złoto mistrzostw świata w karierze.

Niewiele brakowało, aby na podium znalazły się dwie reprezentantki Polski. Z bardzo dobrej strony pokazała się także Joanna Oleksiuk, która pobiła rekord życiowy o 2 cm (6.40) i ostatecznie zajęła w konkursie 4. pozycję, zdobywając zarazem kwalifikację paraolimpijską dla naszego kraju. Nieznacznie dalej niż Oleksiuk (6.42) kulę pchnęła Marokanka Fouzia El Kassioui i to jej przypadł brązowy krążek.

Centymetra do złota w finale pchnięcia kulą F40 (niskorosłość) zabrakło dziś Renacie Śliwińskiej. Mistrzyni paraolimpijska z Rio i aktualna rekordzistka świata była faworytką konkursu, ale świetną formą błysnęła także rywalka z Tunezji – Raja Jebali. Tunezyjka w drugiej próbie osiągnęła znakomity rezultat 8.63. Śliwińska odpowiedziała pchnięciem o centymetr krótszym. Obie zawodniczki do końca walczyły o jak najlepsze odległości, posyłając kulę wyraźnie poza granicę 8 m. Niestety, Śliwińskiej nie udało się przerzucić Jebali i z Dubaju wróci z tytułem wicemistrzyni świata. Podium uzupełniła reprezentantka Nigerii Lauritta Onye.

W biegu finałowym na 400 m T20 (niepełnosprawność intelektualna) wystartowały trzy reprezentantki Polski: Barbara Bieganowska, Sabina Stenka-Szymańska i Justyna Franieczek. Polki nie były faworytkami (Bieganowska preferuje biegi na dłuższych dystansach - przyp. red.) i nie udało im się wywalczyć medalu ani kwalifikacji paraolimpijskiej dla Polski. W finale zdecydowanie wygrała Amerykanka Breanna Clark (56.35), przed Ukrainką Julią Szuliar i Portugalką Cariną Paim. Biało-Czerwone uplasowały się na miejscach 5-7 – najszybsza była Szymańska (59.98), a za nią finiszowały Bieganowska i Franieczek.

Mistrzostwa świata w Dubaju kończymy z dorobkiem 15 medali (3 złote, 5 srebrnych i 7 brązowych) i 22 przepustek paraolimpijskich do Tokio. W tabeli medalowej Polska zajęła pozycję tuż za czołową dziesiątką. Rywalizację zdominowali Chińczycy (59 krążków, 25 złotych) przed Brazylijczykami (39 krążków, 14 złotych) i Brytyjczykami (28 krążków, 13 złotych).