Lekkoatletyka - MŚ: złota i rekordowa Karolina Kucharczyk! Medale Kibil i Peka

• Data publikacji: 14.11.2019, 17:00

Karolina Kucharczyk, wynikiem 6,21 metrów, wygrała konkurs skoku w dal (T20), ustanawiając przy tym nowy rekord świata. Natomiast srebro w biegu na 200 metrów (T35) wywalczyła Jagoda Kibil, a brąz na dystansie 1500 metrów (T20) Daniel Pek. Cała trójka oraz Krzysztof Ciuksza i Łukasz Mamczarz zapewnili sobie paraolimpijską kwalifikację.

Nasza znakomita skoczkini w dal - Karolina Kucharczyk, w pięknym stylu wygrała tytuł mistrzyni świata w kategorii T20, a swoim wynikiem - 6,21 metrów, ukoronowała go nowym rekordem świata. - Pierwszy skok był stopę sprzed deski, wiedziałam, że będą dalekie skoki. Po drugim było 6.13m. Tak niedaleko był ten rekord świata. W czwartek próbie 6.11m, to w piątej mówię sobie: teraz, albo nigdy. Próbuję, ile się da. Byłam milimetry przed plasteliną. Wylądowałam „ekstra” na 6 plus. I jest. Dziękuję mojemu trenerowi Bogusławowi Jusiakowi, który spędza ze mną wiele godzin na treningu. Ma tylko mnie, skupia się na mnie. To jest mój drugi ojciec - mówiła tuż po konkursie szczęśliwa Karolina Kucharczyk. Drugie miejsce zajęła Rosjanka ALeksandra Ruchkina (5,62), a trzecie Chorwatka Mikela Ristoski (5,61).

Srebrny medal zdobyła zaś Jagoda Kibil - 32.15, w biegu na 200 metrów w kategorii T35. Polka przegrała tylko z Brytyjką Marią Lyle (30.33), a wyprzedziła zawodniczkę z Włoch Oxanę Corso (33.25). Dla Kibil, ten wynik jest też najlepszym rezultatem w dotychczasowej karierze.

Medalową paletę barw uzupełnił natomiast Daniel Pek - 3:58.33, który na ostatnich 300 metrach wyszarpał brąz w wyścigu na 1500 metrów w kategorii T20. Najszybszy okazał się reprezentant Rosji Alexander Rabotnitskiy (3:57.28), a tuż za nim finiszował Portugalczyk Sandro Patricio Correia Baessa (3:57.84).

Zadowolony ze swojego występu na 400 metrów w kategorii T36 może być też Krzysztof Ciuksza - 55.64, który zajął w nim czwarte miejsce, gwarantujące mu udział w igrzyskach w Tokio. Ponadto, do jutrzejszego finału 400 metrów T20 awansowały - Sabina Stenka-Szymańska, Justyna Franieczek i Barbara Bieganowska.

Nieco słabsze występy zanotowali dziś - Klaudia Maliszewska (5 m-ce, w pchnięciu kulą F35) oraz Aleksander Kossakowski (nie ukończył biegu na 5000 metrów T11).

Wyniki 14.11.2019 r.

Skok w dal K - T11

1. KAROLINA KUCHARCZYK - POLSKA - 6.21 WR - kwalifikacja paraolimpijska do Tokio

DNF ALEKSANDER KOSSAKOWSKI - POLSKA

El. 400 metrów K - T20 - Sabina Stenka-Szymańska, Justyna Franieczek oraz Barbara Bieganowska awansowały do finału.