Lekkoatletyka – MŚ: drugi medal i rekord Europy Faustyny Kotłowskiej!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 13.11.2019, 18:25

Fantastycznie podczas mistrzostw świata w Dubaju spisuje się najmłodsza w polskiej reprezentacji Faustyna Kotłowska. 18-latka wywalczyła dziś swój drugi medal – do brązu w rzucie dyskiem dołożyła tytuł wicemistrzyni globu w pchnięciu kulą F64! W najlepszej próbie Polka ustanowiła nowy rekord Europy. Razem z krążkiem zdobyła także kwalifikację paraolimpijską dla Polski. Pozostali Biało-Czerwoni zostali sklasyfikowani na miejscach poza czołową „czwórką” w swoich konkurencjach.

Faustyna Kotłowska w mistrzostwach świata debiutuje, ale jest to debiut wymarzony. 18-letnia zawodniczka kilka dni temu w pierwszym starcie w Dubaju wywalczyła brąz w rzucie dyskiem  w gronie sportowców z dysfunkcjami kończyn dolnych (F44-64). Dziś tamten wynik poprawiła, rywalizację w pchnięciu kulą kończąc z tytułem wicemistrzyni globu i nowym imponującym rekordem życiowym, będącym jednocześnie rekordem Europy – 9.71. Poprzednią „życiówkę” pobiła o 16 cm! Polka prezentowała równą i dobrą dyspozycję przez cały konkurs i aż czterokrotnie posłała kulę daleko poza granicę 9 m. W 9-osobowym finale dalej od młodziutkiej Polki kulę pchnęła jedynie niezwykle doświadczona i utytułowana Chinka Juan Yao. Reprezentantka Państwa środka w igrzyskach startuje od Sydney w 2000 roku i ma w dorobku sześć złotych medali paraolimpijskich. Yao była poza zasięgiem rywalek – w trzech pierwszych próbach osiągnęła rezultaty znacznie przekraczające 10 m (w tym najlepszy 10.90). Podium uzupełniła Czeszka Martina Simonova, która w ostatniej próbie pchnięciem na odległość 9.13 przerzuciła Norweżkę Idę Nesse (9.07).

Pozostałym reprezentantom Polski nie udało się wywalczyć medalu ani przepustki do Tokio. Najbliżej celu byli: Marek Wietecki (rzut oszczepem F13) i Alicja Jeromin (200 m T47), którzy w finałach upasowali się na 5. miejscach. Na 6. pozycji bieg na 100 m T13 ukończył Jakub Nicpoń. Siódme lokaty zajęli: Mirosław Madzia w rzucie dyskiem F11 i Maciej Sochal w pchnięciu kulą F32. Miejsca w czołowych „ósmekach”, gwarantujące sportowe stypendium przypadły także Pawłowi Piotrowskiemu w pchnięciu kulą mężczyzn F36 i Michałowi Kotkowskiemu, który zamknął stawkę w finałowym biegu na 200 m T37. O tym, że bieg był bardzo szybki najlepiej świadczy fakt, że aż siedmiu zawodników pobiło w nim rekordy życiowe – w tym gronie był także Kotkowski z wynikiem 22.54. Nowej „życiówki” nie ustanowił jedynie zwycięzca rywalizacji Andriej Wdowin. Rosjanin za to wywalczył w Dubaju trzeci złoty medal i ma w dorobku już 9 tytułów mistrza świata.

Na 11. pozycji sklasyfikowano Mariusza Pietruchę, rywalizującego w finale skoku w dal T20. Do finałowego biegu na 100 m T38 nie udało się awansować Marcie Piotrowskiej. Znacznie lepiej wypadł Krzysztof Ciuksza, który w eliminacjach biegu na 400 m T36 zajął 3. miejsce i bezpośrednio zakwalifikował się do jutrzejszego finału. Rezultat Polaka – 55.94 – był 3. wynikiem w całej stawce.