Lekkoatletyka – MŚ: Derus z przepustką do Tokio, Śliwińska z rekordem świata

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 12.11.2019, 18:40

Tuż za podium w biegu na 100 m T47 uplasował się Michał Derus, zdobywając dla Polski kwalifikację na igrzyska w Tokio w tej konkurencji. W analogicznym biegu kobiet 6. miejsce zajęła Alicja Jeromin. Rekord świata w rzucie dyskiem F40 ustanowiła Renata Śliwińska, jednak w łączonym konkursie klas 40-41 dało to Polce dopiero 8. lokatę.

W Dubaju drugi dzień bez medalu polskich lekkoatletów. We wtorek najbliżej wywalczenia krążka był Michał Derus. Polak w porannej sesji wystartował w eliminacjach biegu na 100 m w klasie T47 (dysfunkcje kończyn górnych) i pewnie awansował do finału z 2. miejsca w swojej serii. W rywalizacji o medale czempionatu globu musiał jednak uznać wyższość aż trzech reprezentantów Brazylii. Zawodnicy z Kraju Kawy zajęli całe podium – najszybszy był mistrz paraolimpijski z Rio Petrucio Ferreira dos Santos (10.44), a za nim finiszowali Washington Junior i Yohansson Nascimento. Michał Derus uzyskał najlepszy wynik w sezonie (10.83), a do medalu zabrakło niespełna 0,2 sek. Na pocieszenie polski sprinter zdobył kwalifikację paraolimpijską dla Polski na tym dystansie.

W tej samej konkurencji w finale kobiet startowała Alicja Jeromin. Bardzo utytułowana Polka finiszowała z czasem 12.51, który pozwolił zająć 6. pozycję. W walce o złoto doszło do wielkiej niespodzianki, pogromczynię znalazła bowiem najlepsza sprinterka ostatnich lat Deja Young. Ta sama, która we wczorajszych eliminacjach ustanowiła nowy rekord świata. W biegu finałowym szybsza od Young była jej młodsza koleżanka z amerykańskiej kadry, Brittni Mason. 21-letnia Amerykanka zwyciężyła z nowym rekordowym wynikiem – 11.89. Załamana Young zdobyła srebrny medal, a na najniższym stopniu podium stanęła reprezentantka RPA Anrune Weyers.

Rekord świata w rzucie dyskiem kobiet w klasie F40 pobiła Renata Śliwińska. Nowy rekord od dziś wynosi 24.65 m. Nie oznacza to jednak wywalczenia złotego medalu, ponieważ w mistrzostwach świata (oraz w igrzyskach paraolimpijskich) w tej konkurencji występują wspólnie zawodniczki z klas 40 i 41 (niskorosłość). Wynik Śliwinskiej w łączonej rywalizacji pozwolił na zajęcie 8. pozycji w gronie 15. dyskobolek. Polka była jedyną lekkoatletką z niższej klasy niepełnosprawności, która awansowała do wąskiego finału. Złoty medal zdobyła Tunezyjka Raoua Tlili (34.48), srebro dla Marokanki Youssry Karim (33.59), a brąz dla Irlandki Niamh McCarthy (29.70). Renata Śliwińska przed szansą na wywalczenie medalu mistrzostw świata stanie w piątek, kiedy to na stadionie w Dubaju odbędzie się finał pchnięcia kulą F40.

W eliminacyjnym biegu na 200 m T37 (porażenie mózgowe, pozycja stojąca) Michał Kotkowski zajął 3. miejsce w swojej serii (23.55), co pozwoliło na awans z czasem do jutrzejszego finału.