Lekkoatletyka – MŚ: medalowa niedziela w Dubaju! Mamy pierwsze złoto!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 10.11.2019, 18:45

Działo się od rana na stadionie lekkoatletycznym w Dubaju! Niedziela w mistrzostwach globu należała do polskich sportsmenek. Po medal z najcenniejszego kruszcu w biegu na 1500 m sięgnęła Barbara Bieganowska (T20), a trzy brązowe krążki wywalczyły jej koleżanki z reprezentacji. Po czterech dniach zmagań mamy na koncie 9 medali i 12 kwalifikacji paraolimpijskich do Tokio.

Wielkie emocje i dużo radości polskim lekkoatletom przyniosła już poranna sesja zmagań w Dubaju. W roli głównej wystąpiły nasze panie, które wywalczyły w niej aż trzy medale. Doczekaliśmy się w końcu krążka z najcenniejszego kruszcu – na najwyższym stopniu podium stanęła jedna z najbardziej utytułowanych polskich lekkoatletek Barbara Bieganowska (bardziej znana pod nazwiskiem Niewiedział). Trzykrotna mistrzyni paraolimpijska i pięciokrotna złota medalistka czempionatu globu powiększyła kolekcję o kolejny tytuł mistrzyni świata w biegu na 1500 m w klasie T20 (niepełnosprawność intelektualna). W Dubaju Bieganowska uzyskała rezultat 4:36.10, wyprzedzając o ponad 4 sekundy Ukrainkę Ludmiłę Danylinę. Na najniższym stopniu podium stanęła Węgierka Ilona Biacsi. Na 8. pozycji rywalizację ukończyła Arleta Meloch.

Z brązowymi medalami z Dubaju wrócą Lucyna Kornobys (oszczep F34) i Faustyna Kotłowska (dysk, F64). Kornobys rezultatem 16.99 pobiła własny rekord świata w klasie F33, jednak w rywalizacji łączonej klas 33-34 (porażenie mózgowe, osoby siedzące) pozwoliło to Polce zająć trzecie miejsce. Złoto trafiło do Chinki Lijuan Zou (19.33), a srebro do Finki Marjaany Heikkinen (18.52). Ostatnie miejsce w 8-osobowym finale oszczepu zajęła Joanna Oleksiuk. Polkę należy jednak pochwalić za osiągnięcie nowej „życiówki” – 12.09.

Najmłodsza w kadrze Faustyna Kotłowska odniosła w Dubaju największy sukces w dotychczasowej karierze. Dyskobolka ma już w dorobku brąz z ubiegłorocznych mistrzostw Europy, ale rywalizacja w czempionacie globu to jednak zupełnie inna, znacznie wyższa liga. Kotłowska w najlepszej próbie finałowego konkursu rzutu dyskiem F64 uzyskała dziś 33.53 m, dalej rzucały Chinka Yuan Yao (38.78) i Australijka Sarah Edmiston (36.43). Przed młodą Polką jeszcze start w finale pchnięcia kulą, gdzie też może pokusić się o dobry wynik.

Faustyna Kotłowska, fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Dorobek medalowy polskiej ekipy w sesji wieczornej powiększyła Marta Piotrowska. Polka rywalizująca w skoku w dal w klasie T37 (porażenie mózgowe, osoby stojące) osiągnęła odległość 4.45, co było jej najlepszym tegorocznym wynikiem. Rezultat pozwolił stanąć na najniższym stopniu podium mistrzostw świata. Konkurencję zdeklasowała Chinka Xiaoyan Wen, która skokiem na 5.22 pobiła własny rekord świata o 4 cm. Srebro z wynikiem 4.81 przypadło Amerykance Jaleen Roberts.

O medal w Dubaju otarła się dziś także Jagoda Kibil. W biegu finałowym na 100 m T35 (porażenie mózgowe, osoby stojące) pewnie zwyciężyła Brytyjka Maria Lyle (14.62), ale za jej plecami na metę jednocześnie wpadły trzy inne zawodniczki. Po analizie fotofiniszu srebro przypadło Włoszcze Oxanie Corso (15.42), brąz Holenderce Nienke Timmer (15.48), a lokata tuż za podium Polce (15.51). Jagoda Kibil nie zdobyła medalu, ale może się cieszyć z ustanowienia nowego rekordu życiowego oraz kwalifikacji paraolimpijskiej dla Polski. Przepustki na igrzyska zdobyły także wszystkie dzisiejsze medalistki.

Miejsca poza podium zajęli dziś polscy kulomioci. W rywalizacji zawodników niedowidzących (F12) na 7 pozycji sklasyfikowano Marka Wieteckiego. Polak ukończył konkurs z wynikiem 12.68, a w zmaganiach triumfował Ukrainiec Roman Danyliuk z nowym rekordem świata – 16.69. Tomasz Pauliński w klasie F34 uplasował się na 5. miejscu. W najlepszym pchnięciu osiągnął 11.11, co jest jego nowym rekordem życiowym. Mistrzem świata w tej kategorii został Ahmad Hindi z Jordanii, a jego nowy rekord świata wynosi 12.17.

Bez żadnych problemów do półfinału na dystansie 100 m w klasie T47 (dysfunkcje kończyn górnych) awansował Michał Derus. Wicemistrz paraolimpijski z Rio wygrał swój bieg eliminacyjny z czasem 10.94. Szybciej od Polaka w eliminacjach pobiegli jedynie dwaj reprezentanci Brazylii. Pobicie rekordu życiowego w eliminacjach biegu na 100 m w klasie T36 (porażenie mózgowe, osoby stojące) wynikiem 12.51 nie pozwoliło z kolei Krzysztofowi Ciukszy na awans do finału mistrzostw świata. Do szczęścia zabrakło niespełna 0.2 sek.

Pchnięcie kulą mężczyzn F12
1. Roman Danyliuk, Ukraina 16.69 (rekord świata)