Lekkoatletyka - MŚ: brąz Kossakowskiego na 1500 m

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 08.11.2019, 18:16

Aleksander Kossakowski wywalczył brązowy medal w biegu na 1500 m trwających w Dubaju Mistrzostw Świata w para lekkoatletyce. Polak zapewnił sobie również kwalifikację paraolimpijską.

Po wczorajszym dobrym starcie w półfinale, Polak, biegający w kat. T11 (osoby niewidome i słabowidzące) z przewodnikiem Krzysztofem Wasilewskim, był pozytywnie nastawiony przed dzisiejszą walką o medale, o czym można przeczytać TUTAJ. Zgodnie z przewidywaniami jego najgroźniejszymi rywalami byli średniodystansowcy z Brazylii i Kenii. Cała trójka trzymała się blisko siebie, ale od początku stawce przewodził Julio Cesar Agripino dos Santos i ostatecznie nie oddał on pierwszego miejsca aż do końca, sięgając po tytuł mistrza świata. Zaciętą walkę o srebro stoczyli Polak i Kenijczyk, ale ostatecznie to rekordzista świata - Samwel Kimani - o 0,24 s wyprzedził naszego reprezentanta, zapewniając sobie tytuł wicemistrzowski. Kossakowski i Wasilewski wyjadą więc z Dubaju z brązowym medalem na 1500 m i kwalifikacją paraolimpijską na tym dystansie. Duet ten czeka jeszcze start na 5000 m.

Piątą pozycję w pchnięciu kulą F57 (zawodnicy siedzący) zajął Janusz Rokicki. Trzykrotny wicemistrz paraolimpijski w tym sezonie zmagał się z kontuzjami, dlatego nie był w stanie nawiązać skutecznej walki ze swoimi najgroźniejszymi rywalami. W najlepszej, szóstej, próbie, posłał kulę na odległość 13.61 m. Piąte miejsce niestety nie zapewniło Polakowi bezpośredniego awansu na przyszłoroczne Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio (przepustki uzyskuje czołowa czwórka).

9. miejsce w skoku w dal T37 (zawodnicy z mózgowym porażeniem dziecięcym) zajął Mateusz Owczarek, uzyskując w najlepszej próbie odległość 5.12 m. Do medalu należało przekroczyć granicę 6 metrów.

Dziś w półfinałach biegu na 400 m T13 (osoby niedowidzące) oglądaliśmy jeszcze Jakuba Nicponia. Polak zajął 3. miejsce w swoim biegu z wynikiem 51.25 s, czym wywalczył sobie awans do finału.