Lekkoatletyka – MŚ: trzy medale i trzy kwalifikacje do Tokio na początek zmagań!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 07.11.2019, 19:34

W pierwszym dniu mistrzostw świata w Dubaju lekkoatleci z niepełnosprawnościami wywalczyli trzy medale, zdobywając jednocześnie przepustki paraolimpijskie dla Polski. Na podium stanęli miotacze: Lech Stoltman (pchnięcie kulą F55), Piotr Kosewicz i Robert Jachimowicz (obaj rzut dyskiem F52).

Polscy lekkoatleci zmagania w czempionacie globu w Dubaju rozpoczęli z wysokiego „C” – już w pierwszym dniu rywalizacji trzykrotnie stawali na podium. Do pełni szczęścia zabrakło 3 cm – tyle od złotego medalu dzieliło Lecha Stoltmana w rywalizacji kulomiotów w klasie F55 (osoby siedzące). Brązowy medalista igrzysk paraolimpijskich z Rio wykazał się niesamowitą regularnością i w każdej z sześciu prób przekraczał granicę 12. W najlepszym pchnięciu – będącym jednocześnie nowym rekordem życiowym zawodnika – uzyskał 12.22. Niestety, Polaka przerzucił dominator w tej konkurencji, Bułgar Ruzhdi Ruzhdi (12.25). Lech Stoltman podobnie jak przed dwoma laty w Londynie w mistrzostwach świata zdobył srebro. Podium uzupełnił Serb Nebojsa Duric (12.15). Pozostali reprezentanci Polski zajęli miejsca poza czołową czwórką – miejsce w TOP4 to przepustka paraolimpijska na przyszłoroczne igrzyska w Tokio dla danego kraju. Karol Kozuń był 5., a Damian Ligęza został sklasyfikowany na 7. pozycji w gronie 12. zawodników.

Dwóch Polaków stanęło na podium w finale rzutu dyskiem w klasie F52 (osoby siedzące), zdobywając zarazem kwalifikacje na igrzyska. Srebrny krążek wywalczył aktualny mistrz Europy Piotr Kosewicz z wynikiem 20.58. Rezultat nie jest w pełni zadowalający, bo nasz zawodnik w tym roku rzucił już 21.41. Zbliżenie się do „życiówki” dałoby Kosewiczowi złoty medal w Dubaju – najlepszy w stawce 9. zawodników Łotysz Aigars Apinis osiągnął dziś 21.05. Z brązowym medalem zmagania ukończył Robert Jachimowicz. Wicemistrz paraolimpijski z Rio uzyskał najlepszy w sezonie wynik 19.91. Na 6. miejscu sklasyfikowano Rafała Rockiego.

Na 10. pozycji w stawce 16. zawodników rywalizację kulomiotów w klasie F11 (osoby niewidome) ukończył Mirosław Madzia. Polak w najlepszej próbie uzyskał 11.09. Mistrzem świata – z nowym rekordem Azji – został Mahdi Olad (14.44). Srebro dla reprezentanta Chorwacji Miljenko Vucica, a brąz dla Brazylijczyka Alessandro Rodrigo da Silvy.

Dużo dramaturgii było w eliminacjach biegu na 1500 m w klasie T11 (osoby niewidome). Mistrz Europy Aleksander Kossakowski z przewodnikiem Krzysztofem Wasilewskim rozpoczęli bieg w swoim stylu – spokojnie, na końcu stawki, przygotowując się do ataku na finiszu. Plany pokrzyżował upadek rywala z Rosji Fiodora Rudakowa, który przewrócił się tuż przed reprezentantem Polski. Kossakowski, próbując go wyminąć, stracił rytm i dystans do rywali. Stratę trzeba było szybko odrabiać, na szczęście Polakom wystarczyło sił, by dogonić czołówkę i finiszować na 2. pozycji, dającej bezpośredni awans do jutrzejszego finału. Uzyskany czas 4:16.79 to piąty wynik eliminacji, ale w tych okolicznościach nie należy przykładać do niego specjalnej wagi.