298 dni do Tokio: przegląd paraolimpijski – wrzesień 2019

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 30.09.2019, 17:32

Podsumowujemy paraolimpijski wrzesień. Co ważnego wydarzyło się w ostatnim miesiącu w sporcie osób z niepełnosprawnościami w kontekście przyszłorocznych igrzysk?

1 września

W Linzu zakończyły się mistrzostwa świata w wioślarstwie. Ośmioosobowa paraolimpijska kadra Polski wróciła z Austrii z mieszanymi uczuciami. Nie udało się zdobyć medalu, ale najważniejsza informacja jest taka, że dwójka mieszana PR2Mix2X w składzie Jolanta Majka i Michał Gadowski wywalczyła dla Polski kwalifikację paraolimpijską do Tokio. Niewiele do zdobycia przepustki na igrzyska zabrakło w wyścigu jedynek Jarosławowi Kailingowi. Polak zajął drugie miejsce w finale B i został sklasyfikowany na 8 pozycji. Bilety do Japonii zgarnęło 7 najlepszych skifistów.

5 września

Rozpoczęła się sprzedaż biletów na przyszłoroczne zmagania paraolimpijczyków w Tokio dla osób spoza Japonii. Bilety można nabyć na stronie CoSport.com.

7 września

Ruszyła kampania promocyjna przyszłorocznych igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich Make the Beat. Pisaliśmy o niej TUTAJ.

8 września

W Wałbrzychu i Świebodzicach zakończyły się Mistrzostwa Europy w koszykówce na wózkach. Cztery najlepsze zespoły turnieju zdobyły kwalifikacje paraolimpijskie do Tokio. W tym gronie zabrakło Bialo-Czerwonych, którzy w ćwierćfinale ulegli Hiszpanom i ostatecznie zajęli w turnieju 6 miejsce. Bilety na igrzyska trafiły w ręce medalistów: Brytyjczyków, Hiszpanów i Niemców, a także do reprezentacji Turcji sklasyfikowanej tuż za podium.

9 września

Reprezentacja Nowej Zelandii w rugby na wózkach zapewniła sobie występ w przyszłorocznych igrzyskach. Zawodnicy z tego kraju zdobyli brązowe medale w mistrzostwach Azji i Oceanii, co dało im paraolimpijskie przepustki. Złoci i srebrni medaliści turnieju – Australia i Japonia – pewni startu w Tokio byli już wcześniej.

12 września

Zaprezentowano skład międzynarodowej drużyny Team Citi, w skład której weszło 41 paraolimpijczyków z 20 krajów. W gronie ambasadorów projektu znaleźli się zawodnicy, którzy w przyszłym roku będą walczyć o medale w Tokio. Ideą projektu jest promocja sportu paraolimpijskiego i zmiana postrzegania osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwie. W tym mistrzowskim gronie znalazło się dwoje reprezentantów Polski: tenisistka stołowa Natalia Partyka i skoczek wzwyż Maciej Lepiato. Więcej informacji TUTAJ.

15 września

W Londynie zakończyły się mistrzostwa świata w pływaniu. Polacy w stolicy Wielkiej Brytanii wywalczyli trzy medale (po jednym w każdym kolorze) i dwie bezpośrednie przepustki do igrzysk w Tokio. Mistrzynią świata została Oliwia Jabłońska, która po pięknej walce do ostatnich metrów w finałowym wyścigu na 400 m stylem dowolnym w klasie S10 wyprzedziła Kanadyjkę Aurelie Rivard. Tytuł wicemistrza świata wywalczył z kolei Jacek Czech na dystansie 50 m stylem grzbietowym. Tych dwoje jest już pewnych startu w przyszłorocznych igrzyskach – przepustki paraolimpijskie przysługiwały bowiem dwóm najlepszym zawodnikom każdego finału. Brązowy medal w Londynie wywalczył Michał Golus na 100 m stylem motylkowym S8.

15 września

Tego samego dnia co pływacy, zmagania w mistrzostwach globu na szosie zakończyli również parakolarze. Reprezentanci Polski z holenderskiego Emmen wrócili z 6 medalami, choć bez złota. Dwa krążki (srebro i brąz) wywalczyła na handbike’u  Renata Kałuża, dwa brązowe medale zdobył tandem Marcin Polak i Michał Ładosz, wicemistrzynią świata w jeździe na czas została Anna Harkowska, a brąz w wyścigu ze startu wspólnego kobiecych tandemów w pierwszym starcie na dużej imprezie przywiozły Justyna Kiryła i Aleksandra Tecław. Podczas zawodów nie przyznawano bezpośrednich przepustek na igrzyska, ale wyniki z Holandii będą się liczyć do rankingu, na podstawie którego kolarze zakwalifikują się do Tokio.

15 września

W Tokio zakończyła się próba przedolimpijska w kajakarstwie. Na torze regatowym Sea Forest Waterway wystąpiła dwójka Polaków, którzy w tegorocznych mistrzostwach świata wywalczyli kwalifikacje paraolimpijskie: Jakub Tokarz i Katarzyna Kozikowska (z domu Sobczak). Polka zajęła 4. miejsce w finale kajakarek KL3, a Jakub Tokarz finiszował jako 8 w rywalizacji kajakarzy KL1.

17 września

Reprezentacja Rwandy w siatkówce na siedząco kobiet zdobyła tytuł mistrzyń Afryki i wywalczyła bilet do Tokio. W finale imprezy Rwandyjki pokonały w czterech setach zespół z Egiptu.

21 września

Polscy tenisiści stołowi rozbili bank podczas mistrzostw Europy w Helsingborgu. Biało-Czerwoni wygrali klasyfikację medalową imprezy z 18 medalami na koncie. Przepustki paraolimpijskie wywalczyli mistrzowie Starego Kontynentu: Natalia Partyka (klasa 10), Dorota Bucław (klasa 1) i Patryk Chojnowski (klasa 10).

21 września

Dwukrotny medalista mistrzostw świata w pływaniu i dwukrotny uczestnik igrzysk paraolimpijskich Kazach Anuar Achmetow został zdyskwalifikowany za stosowanie dopingu na 9 miesięcy.

22 września

Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC) obchodził 30-lecie istnienia. IPC odpowiada za kierowanie ruchem paraolimpijskim i promocję sportu osób z niepełnosprawnościami, a jednym z jego głównych zadań jest organizacja letnich i zimowych igrzysk paraolimpijskich. Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski zrzesza 176 narodowych komitetów paraolimpijskich, od 1999 roku do tego grona należy także Polski Komitet Paraolimpijski.

22 września

Zakończyły się kolejne imprezy kwalifikacyjne do igrzysk w Tokio. W finale mistrzostw Europy w piłce nożnej 5-osobowej Hiszpanie pokonali Francję 3:1. Obie ekipy zapewniły sobie start w przyszłorocznych igrzyskach. Mistrzami Afryki w siatkówce na siedząco mężczyzn zostali reprezentanci Egiptu. W meczu o złoto roznieśli rywali z Rwandy w trzech krótkich setach. Tym samym wywalczyli przepustkę do Tokio, gdzie będą bronić brązowego medalu z poprzednich igrzysk.

23 września

Polski Komitet Paraolimpijski organizuje pierwszy plebiscyt na Sportowca Roku. Więcej informacji TUTAJ.

27 września

Japończycy zdominowali dwudniową rywalizację w Pucharze Świata w podnoszeniu ciężarów. Zawody odbyły się na terenie Międzynarodowego Forum w Tokio, czyli na arenie przyszłorocznych zmagań olimpijczyków oraz paraolimpijczyków i były imprezą testową przed igrzyskami.

28 września

Nasz najlepszy parabadmintonista Bartłomiej Mróz stanął na najniższym stopniu podium podczas zawodów w Chinach. Tym samym Polak zrobił kolejny krok w stronę występu w przyszłorocznych igrzyskach, na których parabadminton zadebiutuje.

28 września

Świetnie w turnieju w czeskim Nymburku zaprezentowali się polscy bocciści w klasie BC3 - Edyta Owczarz i Damian Iskrzycki. Polacy wywalczyli dwa srebrne medale, dwa razy pokonali najlepszych na świecie Greków i zdobyli bezcenne punkty do rankingu paraolimpijskiego. Debiut Polski w paraolimpijskich zmaganiach w bocci podczas japońskiej imprezy wciąż jest możliwy.

28 września

W Tokio przeprowadzono kolejne zawody testowe przed przyszłorocznymi igrzyskami. W rywalizacji parataekwondzistów kumite najlepsi okazali się reprezentant Mongolii Bolor-erdene Ganbat (kat. wagowa do 61 kg) oraz Brytyjka Amy Truesdale (do 58 kg). Taekwondo w wydaniu paraolimpijskim zadebiutuje w Tokio.

29 września

Równolegle z zawodami w taekwondo odbyła się także próba przedolimpijska w goalballu. Zawodnicy z obu dyscyplin rywalizowali na paraolimpijskim obiekcie Makuhari Messe. Cztery kobiece drużyny goalballa pewne występu w przyszłorocznych igrzyskach, rozegrały dwudniowy mini turniej. W szranki stanęły ekipy z Brazylii, Chin i Stanów Zjednoczonych oraz gospodynie. Zwyciężyły brązowe medalistki z Rio, czyli zawodniczki USA.