Tenis stołowy - ME: Polacy górą w klasyfikacji medalowej

• Dodał: Łukasz Nocuń
  • Data publikacji: 21.09.2019, 22:16

Dwa złote medale, dwa srebrne oraz cztery brązowe to bilans biało-czerwonych w rywalizacji drużynowej podczas mistrzostw Europy w tenisie stołowym niepełnosprawnych. Na najwyższym stopniu podium stanęli Patryk Chojnowski i Igor Misztal w 10. klasie oraz Dajana Jastrzębska i Katarzyna Marszał w klasach 6. - 8.

Patryk Chojnowski to największy wygrany zmagań w szwedzkim Helsingborg. Mistrz oraz wicemistrz paraolimpijski, a także multimedalista turniejów rangi mistrzowskiej nie zawiódł w rywalizacji drużynowej. Wraz z Igorem Misztalem w finale po pasjonującym meczu pokonali Francuzów 2:1. Punkt na wagę złotego medalu Polacy zdobyli w deblu po pięciosetowym pojedynku.

W ślady kolegów z kadry poszły Dajana Jastrzębska i Katarzyna Marszał. Polki triumfowały w turnieju, mimo porażki w fazie grupowej 0:2 z Norweżkami. Faza pucharowa została zagrana przez nie znakomicie. Najpierw pokonały Rosjanki 2:1, a następnie w wielkim finale Francuzki także 2:1.

Srebrne medale trafiły w ręce Natalii Partyki oraz Karoliny Pęk (klasa 10.), a także Krzysztofa Żyłki i Rafała Lisa (klasa 4.). O rozczarowaniu możemy mówić w kontekście pań, które w finale uległy Turczynkom 0:2. Losy finału przesądził przegrany po nerwowej końcówce debel. Polki prowadziły 2:1 w setach, a nawet miały piłki meczowe w decydującym secie. Karolina Pęk w singlu nie miała szans w pojedynku z Merve Demir i przegrała ten mecz 0:3.

Brązowe medale wywalczyli: Rafał Czuper i Tomasz Jakimczuk (klasa 1.-2.), Maksym Chudzicki i Michał Deigsler (klasa 7.), Marcin Skrzynecki i Piotr Grudzień (klasa 8.), Marek Chybiński i Damian Fira (klasa 11.).

Reprezentanci Polski zdobyli w Helsingborg łącznie 18 medali, dzięki czemu zdołali wygrać klasyfikację medalową całych zawodów.