Parakolarstwo – MŚ: brązowe tandemy!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 14.09.2019, 19:44

Kolejne dwa medale mistrzostw świata w dorobku polskiej reprezentacji parakolarzy! W wyścigach ze startu wspólnego na najniższym stopniu podium zameldowały się nasze tandemy – Marcin Polak z Michałem Ładoszem i Justyna Kiryła z Aleksandrą Tecław. Tuż za podium sklasyfikowano Annę Harkowską.

Sobotnia rywalizacja w wyścigach ze startu wspólnego w Emmen rozpoczęła się od startu kobiecych i męskich tandemów. W obu konkurencjach wystąpiły po trzy polskie duety i oba wyścigi zakończyły się dla nas bardzo szczęśliwie – brązowymi medalami. W stawce 16. kobiecych tandemów na dystansie 81.4 km najlepsze okazały się Nowozelandki Emma Foy i Hannah van Kampen (2:07.39). Z tym samym czasem co mistrzynie świata finiszowały drugie w klasyfikacji Irlandki Katie-George Dunlevy i Eve McCrystal. Dwie sekundy później na metę wpadły kolejne cztery tandemy – w tym gronie najszybsze okazały się Polki Justyna Kiryła i Aleksandra Tecław, dzięki czemu mogły cieszyć się z brązowego medalu mistrzostw świata. Sukces tym większy, że w takim zestawieniu nasze kolarki startowały na wielkiej imprezie po raz pierwszy, co jest bardzo optymistycznym prognostykiem przed przyszłorocznymi igrzyskami. Na 7. pozycji, ze stratą 4 sek. do triumfatorek, wyścig ukończyły Iwona Podkościelna i Agnieszka Sikora, a na 11. miejscu sklasyfikowano Karolinę Rzepę z pilotką Edytą Jasińską.

Niezwykle zacięta do ostatnich metrów była także walka męskich tandemów o podium mistrzostw świata. Pięć duetów wpadło na metę jednocześnie – dystans 103.6 km parakolarze pokonali w czasie 2:16:14. Po analizie fotofiniszu złote medale trafiły do Holendrów Tristana Bangmy i Patricka Bosa, srebrne do Hiszpanów Adolfo Bellido Guerrero i Noela Martina Infante, a brązowe krążki wyszarpnęli Polacy Marcin Polak i Michał Ładosz. Bez medalu mistrzowie paraolimpijscy z Rio Vincent Ter Schure i Timo Fransen z Holandii – sklasyfikowani na 5. miejscu – oraz brązowi medaliści ostatnich igrzysk Stephen Bate i Adam Duggleby z Wielkiej Brytanii (4. pozycja). Na 11. lokacie, ze stratą dwóch i pół minuty do najlepszych zawodników zmagania ukończyli Przemysław Wegner i Artur Korc. Trzy pozycje niżej sklasyfikowano Adama Brzozowskiego i Tomasza Balę (9 i pół minuty straty). Na starcie stanęło 27 tandemów.

Drugiego medalu mistrzostw świata w Emmen nie udało się wwywalczyć Annie Harkowskiej. Srebra medalistka w czasówce w klasie C5 tym razem musiała zadowolić się miejscem poza podium. Szybsze od Polki były Brytyjka Sarah Storey, Niemka Kerstin Brachtendorf i Amerykanka Samantha Bosco. Harkowska finiszowała na 4. pozycji, 4 sekundy po Storey. Na trasie o długości 66.6 km rywalizowało 12 kolarek, jedna z nich – Crystal Lane-Wright z Wielkiej Brytanii – nie ukończyła wyścigu.

Na 17. pozycji w gronie 25 kolarzy w klasie C4 wyścig na dystansie 88.8 km ukończył Sławomir Turonek. Polak zanotował stratę dwóch okrążeń do mistrza świata z Chin Guopinga Wei. Jutro na zakończenie zmagań w Emmen w wyścigach ze startu wspólnego wystartują zawodnicy na handbike’ach.

Wyścig ze startu wspólnego - tandemy kobiet (81.4 km)