Pływanie - MŚ: srebro i kwalifikacja paraolimpijska Jacka Czecha!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 13.09.2019, 21:56

Jacek Czech został wicemistrzem świata na dystansie 50 m stylem grzbietowym. Tym samym wywalczył dla Polski drugą kwalifikację paraolimpijską na igrzyska w Tokio. Tuż za podium rywalizację na 100 m motylkiem ukończyła Oliwia Jabłońska. W finałach wystąpiło jeszcze trzech innych reprezentantów Polski.

Jacek Czech fantastycznie zaprezentował się na swoim koronnym dystansie 50 m stylem grzbietowym w klasie S2. Polak najpierw „wykręcił” 3. czas w porannych eliminacjach, co tylko zaostrzyło apetyty przed finałową walką o medale. W decydującym wyścigu szybciej od reprezentanta Polski popłynął tylko Rosjanin Aleksander Makarow, którzy zdobył w Londynie trzeci tytuł mistrza świata. Jacek Czech finiszował 2 sekundy po rywalu, a podium uzupełnił kolejny reprezentant Rosji – Władimir Danilenko. Polski zawodnik oprócz tytułu wicemistrza globu wywalczył dla naszego kraju kwalifikację paraolimpijską na igrzyska w Tokio (przepustki do Japonii przysługują dwóm najlepszym zawodnikom z każdej konkurencji). Czech jest na dobrej drodze, by spełnić największe marzenie i za rok znaleźć się na paraolimpijskim podium.

Tuż za podium w wyścigu na 100 m stylem motylkowym S10 uplasowała się Oliwia Jabłońska. Różnice czasowe na mecie pomiędzy pięcioma pierwszymi zawodniczkami były minimalne – wszystkie zmieściły się w sekundzie. Mistrzynią świata została Amerykanka Mikaela Jenkins, srebro trafiło do Włoszki Alessi Scortechini, a brąz do 14-letniej Australijki Jasmine Greenwood. Oliwia Jabłońska i Chinka Yi Chen finiszowały równocześnie na 4 pozycji, ze stratą 0.73 do reprezentantki Stanów Zjednoczonych.

Dobry start na dystansie 400 m stylem dowolnym w klasie S9 ma za sobą 16-letni Igor Hrehorowicz. Polak zajął w finale 5 miejsce, ze stratą 6 sekund do najlepszych zawodników w tej konkurencji. O medale do ostatnich metrów walczyło czterech pływaków. Ostatecznie najlepszym finiszem popisał się Hiszpan Jacobo Garrido Brun, który w bezpośredniej walce pokonał mistrza paraolimpijskiego z Rio i Londynu na tym dystansie – Australijczyka Brendena Halla. Brąz dla Francuza Ugo Didiera, a poza podium kolejny multimedalista paraolimpijski – Włoch Federicco Morlacchi.

Szóste miejsce w rywalizacji kraulistów na 50 m S8 zajął Michał Golus. Polak finiszował ze stratą 1.52 sek. do niesamowitego Greka Dimosthenisa Michalentzakisa. Reprezentant Grecji pozostaje w Londynie niepokonany – w trzecim starcie wywalczył trzecie złoto. Na podium stanęli także Chińczyk Guanlong Yang i Australijczyk Ben Popham.

Na 6 pozycji zmagania w wyścigu na 100 m stylem dowolnym w gronie zawodników niewidomych i niedowidzących (S11) ukończył Wojciech Makowski. Polak stracił 3.76 sek. do najszybszego w stawce reprezentanta Chin Dongdonga Hua. Po medale w tej konkurencji sięgnęli również Kirił Biełousow z Rosji i Wendell Belarmino Pereira z Brazylii.