Parakolarstwo - MŚ: medalowy czwartek w Emmen!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 12.09.2019, 18:25

Dwa medale mistrzostw świata w jeździe indywidualnej na czas wywalczyli polscy parakolarze w drugim dniu zmagań w Emmen. Wicemistrzynią świata w klasie C5 została Anna Harkowska, a na najniższym stopniu podium stanęli Marcin Polak i Michał Ładosz, rywalizujący w wyścigach tandemów.

Worek z medalami dla naszej reprezentacji otworzyła w sesji porannej Anna Harkowska. Pięciokrotna srebrna medalistka paraolimpijska dystans 20.8 km pokonała w czasie 30:39.93. Był to drugi rezultat w 12-osobowej stawce zawodniczek rywalizujących w jeździe indywidualnej na czas w klasie C5. Szybsza od Polki o niespełna minutę była tylko legendarna Sarah Storey. 41-letnia Brytyjka ma w swojej kolekcji ponad 30 tytułów mistrzyni świata w parakolarstwie i 9 złotych medali z igrzysk w Pekinie, Londynie i Rio. Za rok w Tokio zamierza zdobyć kolejne trzy tytuły. Podium uzupełniła Niemka Kerstin Brachtendorf.

Kolejny krążek dla Polski w czasówce zdobyli Marcin Polak i Michał Ładosz w wyścigu męskich tandemów na dystansie 31.2 km. Biało-Czerwoni podobnie jak przed rokiem zajęli w tej konkurencji trzecie miejsce, finiszując z czasem 37:02.56. Zwyciężyli faworyci rywalizacji, niepokonani w tym roku w Pucharze Świata Holendrzy: Vincent Terr Schure i Timo Fransen (36:17.29). Po srebrne medale sięgnęli kolejni etatowi medaliści wielkich imprez – Brytyjczycy Stephen Bate i Adam Duggleby. W stawce 27 tandemów wystartowały także dwa inne polskie duety. Przemysław Wegner z pilotem Arturem Korcem finiszowali na 14. pozycji, ze stratą trzech i pół minuty do zwycięzców. Pięć lokat niżej sklasyfikowano Adama Brzozowskiego i Tomasza Balę (6 minut straty).

Na podium nie udało się stanąć kobiecym tandemom. Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław wystartowały w Emmen z nowymi partnerkami. Trzy polskie duety ukończyły rywalizację na dystansie 31.2 km w TOP7, jednak ich straty czasowe do podium były wyraźne. Mistrzyniami świata zostały Irlandki Katie-George Dunlevy i Eve McCrystal (41:02.51). Srebrne medale dla Nowej Zelandii (Emma Foy i Hannah van Kampen), a brązowe dla brytyjskiego duetu Lora Fachie/Corrine Hall. Na 5. pozycji sklasyfikowano Iwonę Podkościelną z pilotką Agnieszką Sikorą. Strata do zwyciężczyń wyniosła blisko 3 minuty, a do podium ponad 1:40. 17 sekund gorszy czas „wykręciły” Justyna Kiryła i Aleksandra Tecław, które zajęły 6. miejsce. Tuż za nimi sklasyfikowano trzeci polski duet: Karolinę Rzepę z Edytą Jasińską. Do wyścigu przystąpiło 16 tandemów.

Pozostali reprezentanci Polski wypadli słabiej. Na 14. pozycji w klasie C4 wyścig ukończył Sławomir Turonek. Polak dystans 31.2 km pokonał w czasie ponad 7 minut słabszym od triumfatora – Słowaka Josefa Metelki. Z kolei Zbigniew Maciejewski zszedł z trasy w rywalizacji kolarzy w klasie C3. Jutro w jeździe indywidualnej na czas zaprezentują się zawodnicy rywalizujący na hanbike’ach. W akcji zobaczymy m.in. medalistów poprzednich mistrzostw świata: Krystiana Gierę i Rafała Wilka.

Jazda indywidualna na czas - kobiety C5 (20.8 km)