Parakolarstwo – MŚ: sztafety na początek rywalizacji

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 11.09.2019, 22:10

Wyścig sztafet na handbike’ach zainaugurował mistrzostwa świata w parakolarstwie torowym. Polacy w składzie Rafał Szumiec, Renata Kałuża i Rafał Wilk zajęli 6. miejsce.

Przez najbliższe cztery dni (do niedzieli) w holenderskim Emmen specjaliści od jazdy na szosie będą walczyć o medale parakolarskich mistrzostw świata. Wyniki zawodów będą zaliczane do rankingu paraolimpijskiego, na podstawie którego przyznane zostaną przepustki na przyszłoroczne igrzyska w Tokio. Do Holandii przyjechało 416 zawodników z 46 krajów. W tym gronie jest także 23-osobowa kadra Polski. Nasi zawodnicy co roku wracają z mistrzostw globu z workiem medali i mamy nadzieję, że tak będzie i tym razem. Do pobicia ubiegłoroczne osiągnięcie z Maniago, gdzie Biało-Czerwoni wywalczyli 8 krążków.

Na inaugurację mistrzostw rozegrano sztafety hanbike’ów na dystansie 12.78 km. Trzyosobowe reprezentacje, w skład których weszli zawodnicy z różnych klas niepełnosprawności, miały do pokonania 9 okrążeń o długości 1.42 km. W polskiej drużynie jechali Rafał Szumiec (MH3), Renata Kałuża (WH3) i Rafał Wilk (MH4). W stawce 11 zespołów narodowych Biało-Czerwoni uplasowali się na 6. pozycji. Polscy parakolarze finiszowali z czasem 22:13, wjeżdżając na metę 45 sekund po zwycięzcach. Przed rokiem nasi zawodnicy zajęli w sztafecie 9 lokatę, widać więc spory progres.

Pierwszy tytuł mistrzów świata wywalczyli Włosi: Paolo Cechetto (MH3), Luca Mazzone (MH2) i Alessandro Zanardi (MH5) z rezultatem 21:28. Srebro dla reprezentacji USA – Williama Groulxa (MH2), Brandona Lyonsa (MH3) i Thomasa Davisa (MH4). Brązowe krążki trafiły do Niemców: Anniki Zeyen (WH3), Bernda Jeffre (MH4) i Vico Merkleina (MH3), którzy pierwotnie zajęli 4. pozycję. Sędziowie dopatrzyli się jednak błędu Hiszpanów na finiszu i reprezentacja tego kraju została przesunięta z trzeciej na czwartą lokatę. Piąte miejsce zajęli Francuzi, którzy przekroczyli metę w czasie o sekundę lepszym od Polaków.

Jutro w Emmen rywalizacja w czasówkach w klasach C1-C5 kobiet i mężczyzn oraz tandemów. Na starcie m.in. nasi medaliści sprzed roku Anna Harkowska oraz Marcin Polak z Michałem Ładoszem.