Pływanie - MŚ: Oliwia Jabłońska ze złotem i kwalifikacją do Tokio, Golus z brązem!

• Data publikacji: 11.09.2019, 22:15

Oliwia Jabłońska zwyciężyła na Mistrzostwach Świata w Londynie w finale 400 metrów stylem dowolnym w kategorii S10, co dało jej też kwalifikację na igrzyska paraolimpijskie w Tokio. Ponadto, brąz wywalczył Michał Golus, który rywalizował na dystansie 100 metrów motylkiem w kategorii S8.

Oliwia Jabłońska zdobyła złoty medal MŚ oraz kwalifikację na igrzyska w Tokio, wygrywając finał 400 metrów stylem dowolnym, w kat. S10. Polka przepłynęła ten dystans w czasie - 4:29.65, wyprzedzając reprezentantkę Kanady Aurelie Rivard - 4:30.42 oraz Zarę Mullooly z Wielkiej Brytanii - 4:34.91.

Brązowy medal, na dystansie 100 metrów motylkiem, w kat. S8, zdobył zaś Michał Golus. Jednak wynik - 1:05.21, nie dał mu przepustki do Tokio. Z tej, cieszyło się dwóch pierwszych zawodników - Grek Dimosthenis Michalentzakis - 1:01.94 oraz Amerykanin Robert Griswold - 1:02.81.

Pozostali nasi pływacy wypadli nieco słabiej. Jacek Czech, z wynikiem - 2:10.01, zajął czwarte miejsce w finale 100 metrów grzbietem, w kat. S2, ulegając dwóm Rosjanom, którzy wywalczyli przepustki do Tokio - Alexandrowi Makarovowi - 2:00.63 i Vladimirowi Danilence - 2:04.59. Trzeci zaś był zawodnik z Chile Alberto Abarza - 2:04.82.

Alan Ogorzałek - 4:26.87, był ostatni w finale 400 metrów stylem dowolnym, w kat. S10. Wygrał Maksym Krypak z Ukrainy - 4:01.17, przed Holendrem Basem Takkenem - 4:03.63. Obaj pływacy zapewnili sobie też udział w przyszłorocznych igrzyskach w Tokio. Podium uzupełnił natomiast Alexander Elliot z Kanady - 4:08.34.

Jako ostatnia, do wody wskoczyła Joanna Mendak, w finale 100 metrów stylem dowolnym, w kat. S13. Niestety, ona również zajęła w nim ostatnią pozycję z czasem - 1:03.22. Medale rozdzieliły między siebie - Włoszka Carlotta Gilli - 58.79, Ukrainka Anna Stetsenko - 59.65 oraz Uzbeczka Shokhsanamakhon Toshpulatova - 59.80. Włoszka i Ukrainka awansowały też na igrzyska.