Boccia - ME: Rosja, Francja i Słowacja triumfują w drużynach i jadą do Tokio

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 31.08.2019, 18:27

Poznaliśmy mistrzów Europy w turniejach drużynowych w bocci. Zwycięzcy wywalczyli także przepustki paraolimpijskie dla swoich krajów.

W ostatnim dniu zmagań w Sewilii wyłonieni zostali mistrzowie Starego Kontynentu w turniejach drużynowych. W finałowym pojedynku w rywalizacji par BC3 spotkali się grupowi rywale Polaków: Grecy i Francuzi. Dwa zespoły, które wczoraj wyeliminowały z walki o medale Edytę Owczarz i Damiana Iskrzyckiego odniosły pewne zwycięstwa w meczach półfinałowych. Francuzi rozbili Rosję 8:0, a mistrzowie świata z Grecji bez problemów uporali się z Brytyjczykami (6:1). W finale to Grecja była faworytem (w fazie grupowej turnieju reprezentanci Grecji już raz pokonali „Trójkolorowych” 4:2), jednak mecz o złoto mistrzostw Europy i kwalifikację paraolimpijską toczył się pod dyktando Francuzów. Samir van der Becken i Sonia Heckel rozpoczęli od prowadzenia 3:0 i w kolejnych rundach nie dali Grigoriosowi Polychronidisowi i Annie Ntencie odrobić strat. Francuzi sensacyjnie zwyciężyli 4:2 i wywalczyli dla swojego kraju bilet do Tokio.

Polacy – Damian Iskrzycki i Edyta Owczarz – zostali sklasyfikowani na 8 pozycji. Ten wynik skomplikował im trochę drogę do igrzysk, ale występ w Japonii wciąż jest realny. Trzeba tylko dużo lepiej zaprezentować się w kolejnych turniejach zaliczanych do rankingu paraolimpijskiego.

W rywalizacji par BC4 przepustki do Tokio wywalczyli bocciści ze Słowacji. Reprezentanci naszych południowych sąsiadów pokonując w finale Brytyjczyków 4:0 potwierdzili, że są w rewelacyjnej dyspozycji. Samuel Andrejcik zdobył w Sewilli drugi tytuł mistrza Europy (wygrał także zmagania indywidualne), a jego partnerka z drużyny Michela Balcova również po raz drugi stanęła na podium (w turnieju indywidualnym była 3.).

Ostatnią kwalifikację paraolimpijską zdobyli Rosjanie, którzy byli najlepsi w zmaganiach drużyn BC1-BC2. W finałowym pojedynku Sborna pokonała Portugalię 7:3.