Boccia - ME: kwalifikacje do Tokio rozdane, Polacy odpadli w 1/4

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 29.08.2019, 19:43

Poznaliśmy indywidualnych mistrzów Europy w bocci. Zdobywcy złotych medali jednocześnie wywalczyli kwalifikacje paraolimpijskie do Tokio dla swoich krajów. Polacy odpadli w ćwierćfinałach.

Nie będzie powtórki sprzed dwóch lat, kiedy to Damian Iskrzycki z asystentem Dariuszem Borowskim wywalczyli w mistrzostwach Starego Kontynentu historyczny srebrny medal. Tym razem w ćwierćfinałach w klasie BC3 wystąpiło dwoje naszych reprezentantów, jednak Biało-Czerwoni nie awansowali do strefy medalowej.

Edyta Owczarz z asystentką Ewą Gałęziowską stoczyła wyrównany bój z reprezentantem Szwecji Christofferem Hagdahlem. Rywal dobrze otworzył spotkanie, triumfując w pierwszej rundzie 3 punktami. Kolejne dwa endy należały jednak do Polki, która doprowadziła do wyrównania stanu gry. W decydującej rundzie minimalnie lepszy okazał się Hagdahl, który zdobył punkt na wagę zwycięstwa. Reprezentant Szwecji triumfował 4:3 i awansował do strefy medalowej. Edyta Owczarz w debiucie w mistrzostwach Europy zajęła 5 miejsce i była bardzo blisko walki o medale. Ten rezultat pozwoli Polce na duży skok w górę w rankingu światowym, w którym dotychczas nasza zawodniczka zajmowała odległe 58 miejsce.

Wicemistrz Europy sprzed dwóch lat Damian Iskrzycki z asystentem Dariuszem Borowskim w ¼ finału musiał uznać wyższość głównego faworyta zmagań – Greka Grigoriosa Polychronidisa. Mistrz świata i lider rankingu zwyciężył zdecydowanie 7:0. W półfinale reprezentant Grecji pokonał pogromcę Edyty Owczarz, Szweda Hagdahla, 9:0. W wielkim finale i w meczu, w którym stawką było wywalczenie bezpośredniej kwalifikacji do igrzysk w Tokio rywalem Polychronidisa był Aleksander Liegostajew. Rosjanin w fazie grupowej mistrzostw pokonał Damiana Iskrzyckiego, a w fazie play-off uporał się z wyżej rozstawionymi: Adamem Peską z Czech (5:2) i Brytyjczykiem Jaimie McCowanem (4:0). W decydującej batalii Polychronidis nie dał mu jednak szans. Reprezentant Grecji zwyciężył 8:1, zdobywając złoto mistrzostw Europy i kwalifikację dla swojego kraju do igrzysk w Tokio. W meczu o brąz Brytyjczyk McCowan wygrał z Christofferem Hagdahlem 4:1. Damian Iskrzycki ukończył turniej na 8 pozycji.

Edyta Owczarz i Damian Iskrzycki będą mieli jeszcze szansę na walkę o medale Starego Kontynentu. Jutro nasi bocciści rozpoczną rywalizację w turnieju par BC3. Polacy, zajmujący w światowym rankingu 10 pozycję, trafili do grupy z Grekami (liderzy światowego zestawienia), Francją (9 miejsce) i Szwecją (16 miejsce). Dwie najlepsze drużyny z grupy awansują do półfinału mistrzostw Europy i będą walczyć o krążki oraz kwalifikację paraolimpijską. Faworytami zmagań będą mistrzowie świata z Grecji, ale awans do strefy medalowej turnieju jest jak najbardziej w zasięgu Polaków.

W klasie BC2 rano odbyły się ostatnie pojedynki grupowe. W meczu decydującym o awansie do ćwierćfinału turnieju Mateusz Urbański zmierzył się z Izraelczykiem Nadavem Levim. Spotkanie było wyrównane, jednak w decydujących momentach lepsze rzuty oddawał rywal. Ostatecznie Levi zwyciężył 4:1 i awansował do ćwierćfinału, a Mateusz Urbański został sklasyfikowany na 10 miejscu. W meczu finałowym Portugalczyk Abilio Valente pokonał Brytyjkę Claire Taggart 5:1. Na podium także Rosjanin Dmitrij Kozmin, który w walce o brązowy medal pokonał Nadava Levi 4:1.

W rywalizacji w klasie BC1 nie było niespodzianek. Złoty medal wywalczył aktualny mistrz paraolimpijski David Smith. Brytyjczyk w finale pokonał brązowego medalistę mistrzostw świata, Holendra Daniela Pereza 7:4. Brązowy medal zdobył Słowak Tomas Kral. Kinga Koza została sklasyfikowana na 14 pozycji.

Ostatnią przepustkę do Tokio zdobył wicemistrz paraolimpijski w klasie BC4, Samuel Andrejcik. Słowak w finale był lepszy od Niemca Borisa Nicolaia (5:4). Na podium znalazła się także rodaczka Andrejcika, Michaela Balcova.

Kwalifikacje paraolimpijskie w bocci nie są imienne. W chwili obecnej przepustki dla swoich krajów wywalczyło czterech mistrzów Europy oraz triumfatorzy czempionatu w Azji i Oceanii. W październiku do tego grona dołączą także najlepsi zawodnicy z mistrzostw panamerykańskich. Pozostałe przepustki do Tokio zostaną przyznane na podstawie rankingu. Okres kwalifikacyjny kończy się 31 grudnia 2019 roku.