Parakajakarstwo - MŚ: Jakub Tokarz z medalem i kwalifikacją paraolimpijską!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 22.08.2019, 17:35

Jakub Tokarz zdobył brązowy medal mistrzostw świata w rywalizacji kanadyjkarzy! Ten wynik dał mu także pierwszą dla naszego kraju kwalifikację paraolimpijską do igrzysk w Tokio. A to dopiero początek, bo jutro Tokarz powalczy o powtórzenie tego wyczynu w finale kajakarzy. Przed podobną szansą stanie także Katarzyna Sobczak.

Mamy pierwszy polski medal mistrzostw świata w Szeged! Jakub Tokarz wpłynął na podium w zmaganiach kanadyjkarzy w klasie VL2. Polak najpierw w sesji porannej pewnie wygrał wyścig półfinałowy, a następnie w finale zajął 3. miejsce. Szybsi od naszego zawodnika byli Brazylijczyk Luis Cardoso da Silva i Portugalczyk Norberto Murao. Tokarz oprócz brązowego medalu wywalczył także dla Polski kwalifikację paraolimpijską – przepustki do Tokio przysługiwały zawodnikom, którzy ukończyli wyścig w czołowej szóstce (z limitem 1 miejsca dla kraju).

Jutro Jakub Tokarz stanie przed szansą wywalczenia kolejnego medalu i kolejnej kwalifikacji paraolimpijskiej. O godzinie 11:05 zobaczymy go w finale A kajakarzy w klasie KL1. Podobnej sztuki spróbuje dokonać także mistrzyni Europy Katarzyna Sobczak. Polka pewnie awansowała do finału A w wyścigu kajakarek w klasie KL3. W biegu półfinałowym uległa jedynie Węgierce Shahli Behrouzirad (+1.78.). Walka o medale w tej konkurencji odbędzie się w piątek o 11:15. Do finału nie udało się wpłynąć Kamili Kubas w klasie KL2. Nasza reprezentantka w półfinale zajęła 5. miejsce i odpadła z rywalizacji.

Finał B w rywalizacji kanadyjkarzy VL3 wygrał Tomasz Moździerski. Polak stoczył zaciętą walkę o zwycięstwo z zawodnikiem z Nowej Zelandii Scottem Martlewem. Różnica na mecie pomiędzy zawodnikami wyniosła 0.02 sek. na korzyść Moździerskiego. W sesji porannej Tomasz Moździerski zajął pechowe 4. miejsce w półfinale – pierwsze nie dające awansu do finału A. Polak uległ nieznacznie trzeciemu w stawce Brytyjczykowi Martinowi Tweedie (+0.22). W tym samym wyścigu na ostatniej 9. pozycji finiszował drugi z naszych reprezentantów Zbigniew Olizarowicz. W finale A po złoto popłynął Australijczyk Curtis McGrath, a na podium stanęli także Brazylijczyk Caio Ribeiro de Carvalho i Brytyjczyk Stuart Wood.

VL2 200 m mężczyzn - finał A
1. Luis Cardoso da Silva, Brazylia 51.68 - kwalifikacja paraolimpijska Tokio 2020