Parakajakarstwo - MŚ: Polacy walczą o przepustki do Tokio

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 21.08.2019, 18:45

W trwających w Szeged mistrzostwach świata parakajakarze walczą o medale i kwalifikacje paraolimpijskie do igrzysk w Tokio. Na inaugurację zmagań najlepiej zaprezentował się Jakub Tokarz, który w wyścigu kajakarzy w klasie KL1 awansował do finału A. Pozostali Biało-Czerwoni popłyną w półfinałach lub finale B.

Do Szeged udała się 7-osobowa kadra parakajakarzy, której celem jest walka o przepustki na przyszłoroczne igrzyska w Tokio. Kwalifikacje do Japonii wywalczy sześciu najlepszych zawodników z każdego finałowego wyścigu w klasach paraolimpijskich: KL1-3 kobiet i mężczyzn, VL2-3 mężczyzn oraz VL2 kobiet. Kwalifikacje nie są imienne i obowiązuje limit jednej przepustki dla danego kraju w każdej konkurencji.

Liderem polskiej ekipy w Szeged jest mistrz paraolimpijski z Rio Jakub Tokarz. Jak na mistrza przystało Tokarz bardzo dobrze zaprezentował się w wyścigu eliminacyjnym w klasie KL1 (osoby na wózkach). Polak finiszował na 3. pozycji – za reprezentantem Węgier Peterem Kissem i Brytyjczykiem Ianem Marsdenem. Ten rezultat dał mu bezpośredni awans do finału A, który odbędzie się w piątek. W nim Polak powalczy o medal i kwalifikację do Tokio. Jakub Tokarz wystartował także w eliminacjach kanadyjkarzy (VL2), w których stoczył pasjonującą walkę o zwycięstwo z Portugalczykiem Norberto Murao. Polak spóźnił start i musiał gonić rywala – stawka była niebagatelna, bowiem bezpośredni awans do finału uzyskiwał tylko triumfator wyścigu. Tokarz i Murao finiszowali niemal jednocześnie, jednak ostatecznie czas o zaledwie 0.07 sek. lepszy uzyskał Portugalczyk. W tej sytuacji Tokarz musi popłynąć w jutrzejszym półfinale.

Do półfinałów awansowali także nasi kanadyjkarze w klasie VL3. Zbigniew Olizarowicz w biegu eliminacyjnym zajął 5. miejsce, a Tomasz Moździerski był 4. W rywalizacji kajakarek w fazie półfinałowej zobaczymy dwie Polki. Katarzyna Sobczak finiszowała na 3. pozycji w biegu eliminacyjnym w klasie KL3 (lekkie upośledzenie kończyn dolnych), a Kamila Kubas zajęła 6. miejsce w eliminacjach w klasie KL2 (poważne upośledzenie kończyn dolnych). Wszystkie cztery wyścigi półfinałowe z Polakami odbędą się jutro. W zmaganiach kanadyjkarzy w czwartek poznamy także medalistów.

W rywalizacji kajakarzy w klasie KL3 Mateusz Surwiło przebrnął przez eliminacje z 4. czasem w swoim wyścigu. W półfinale Polak uplasował się „oczko” niżej, co dało mu awans do finału B. Aby awansować do finału A, należało przypłynąć w czołowej trójce. Oba finały w tej konkurencji odbędą się w sobotę. Robert Studziżba w biegu eliminacyjnym kajakarzy KL2 zajął 4. miejsce. Słaby występ w półfinale i dopiero 7. pozycja na tym etapie rywalizacji sprawiła, że Polak odpadł z dalszych zmagań.

Na zakończenie rywalizacji w 1. dniu mistrzostw świata rozegrano trzy wyścigi finałowe w nieolimpijskich klasach VL1 i VL3 kobiet oraz VL1 mężczyzn. Tytuły mistrzowskie zdobyli odpowiednio: Japonka Monika Seryu, Brytyjka Charlotte Henshaw oraz Ukrainiec Mykoła Fedorenko.

Przebieg rywalizacji parakajakarzy oraz ich walkę o medale i paraolimpijskie kwalifikacje możecie śledzić codziennie w naszej relacji LIVE z mistrzostw świata w Szeged.

Wyniki Polaków:

KL1 200 m mężczyzn - eliminacje - Jakub Tokarz - 3. miejsce i awans do finału A

KL2 200 m mężczyzn - eliminacje - Robert Studziżba - 4. miejsce i awans do półfinału

KL3 200 m mężczyzn - eliminacje - Mateusz Surwiło - 4. miejsce i awans do półfinału

KL2 200 m mężczyzn - półfinał - Robert Studziżba - 7. miejsce

KL3 200 m mężczyzn - półfinał - Mateusz Surwiło - 5. miejsce i awans do finału B

VL3 200 m mężczyzn - eliminacje - Zbigniew Olizarowicz - 5. miejsce i awans do półfinału

VL3 200 m mężczyzn - eliminacje - Tomasz Moździerski - 4. miejsce i awans do półfinału

KL3 200 m kobiet - eliminacje - Katarzyna Sobczak - 3. miejsce i awans do półfinału

VL2 200 m mężczyzn - eliminacje - Jakub Tokarz - 2. miejsce i awans do półfinału