Kolarstwo – PŚ: tandemy na podium w Kanadzie

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 12.08.2019, 13:55

Marcin Polak z Michałem Ładoszem oraz Iwona Podkościelna z Agnieszką Sikorą stawali na podium PŚ w parakolarstwie szosowym w kanadyjskim Baie-Comeau.

Weekendowe zmagania parakolarzy w kanadyjskiej miejscowości Baie-Comeau zakończyły tegoroczny cykl zawodów Pucharu Świata na szosie. Przed zawodnikami we wrześniu jeszcze główna impreza sezonu – mistrzostwa świata w Holandii. Do Kanady spośród reprezentantów Polski pojechały tylko dwa tandemy: Marcin Polak z pilotem Michałem Ładoszem oraz Iwona Podkościelna z Agnieszką Sikorą. Oba polskie duety stawały za oceanem na podium – kobiety w czasówce, a mężczyźni w wyścigu ze startu wspólnego.

Rywalizacja w jeździe indywidualnej na czas odbywała się w piątek. W wyścigu kobiet na dystansie 28.35 km zwycięstwo odniosły faworytki – duet brytyjski Lora Fachie/Corrine Hall. Niespełna cztery sekundy słabszy czas uzyskał tandem belgijski Griet Hoet/Anneleen Monsieur. Na najniższym stopniu podium zameldowały się Polki, tracąc do Brytyjek minutę i 23 sekundy. Kilka sekund gorszy rezultat zanotowały duety z Chin i Kanady, a w wyścigu wzięło udział 10 tandemów.

W czasówce mężczyzn na tym samym dystansie wicemistrzowie paraolimpijscy z Rio, Holendrzy Vincent Ter Schure i Timo Fransen, pokonali mistrzów – duet brytyjski Stephen Bate/Adam Duggleby. Trzeci czas w stawce 16 tandemów wykręcili Hiszpanie Adolfo Bellido Guerrero i Noel Martin Infante. Polski duet Polak/Ładosz uzyskali 5 wynik – o 41 sekund słabszy od duetu z Holandii. Polaków w klasyfikacji generalnej czasówki wyprzedził jeszcze tandem z Włoch Ivano Pizzi/Riccardo Panizza.

Miejsce poza podium w jeździe indywidualnej na czas Marcin Polak i Michał Ładosz powetowali sobie startem w wyścigu ze startu wspólnego. Niedzielne ściganie na dystansie 103 km Polacy ukończyli na 2 pozycji. Szybsi od naszych zawodników tym razem byli tylko Holendrzy. Ter Schure i Fransen zwyciężyli w czasie 2:23:26, a Biało-Czerwoni finiszowali 27 sekund po nich. Trzecie miejsce, ze stratą blisko 3 minut do liderów, zajęli Włosi Pizzi i Panizza. Wystartowało 17 tandemów, dwa z nich nie ukończyły wyścigu.

W rywalizacji kobiecych tandemów na dystansie 75 km Iwona Podkościelna z Agnieszką Sikorą zajęły 7 pozycję w gronie 10 duetów. Zdecydowanie najlepsze po raz kolejny okazały się Brytyjki Fachie/Hall, które wygrały z rezultatem 2:05:42. Na podium stanęły także Nowozelandki Amanda Cameron/Nina Wollaston oraz Greczynki Eleni Kalatzi/Argyro Milaki. Oba tandemy finiszowały prawie dwie i pół minuty po triumfatorkach. W trzeciej grupce, która wpadła na metę ze stratą +3:41, znalazły się dwa tandemy kanadyjskie, Belgijki i Polki.