Lekkoatletyka - MŚJ: 8 medali Polaków w Nottwil!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 05.08.2019, 13:40

W II Paralekkoatletycznych Mistrzostwach Świata Juniorów w Nottwil reprezentacja Polski wywalczyła osiem medali. Najwięcej powodów do radości dali nam specjaliści od konkurencji technicznych. Podwójną mistrzynią świata – w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem – została Faustyna Kotłowska, na najwyższym stopniu podium stanął także Łukasz Czarnecki w rywalizacji oszczepników.

Szwajcarskie Nottwil po raz drugi zorganizowało mistrzostwa świata juniorów w lekkoatletyce dla osób z niepełnosprawnościami. Przed dwoma laty Biało-Czerwoni wrócili z imprezy z ośmioma krążkami i tym razem udało się ten wynik powtórzyć. W 2017 roku nasi zawodnicy brylowali na bieżni, na której po medale sięgali Michał Kotkowski, Jakub Nicpoń i Jagoda Kibil. Trzy medale w konkurencjach technicznych w rywalizacji juniorów młodszych do naszego dorobku dołożył Łukasz Czarnecki.

Tym razem wszystkie osiem krążków zdobyliśmy w konkurencjach technicznych. Polacy na najwyższym stopniu podium stawali trzykrotnie. Dwa razy tej sztuki dokonała Faustyna Kotłowska, niepokonana pchnięciu kulą oraz w rzucie dyskiem w kat. F45-64. W konkursie kulomiotek Polka pchnięciem na odległość 9.14 zdeklasowała konkurencję i ustanowiła nowy rekord Europy. Po srebro w tej konkurencji sięgnęła druga z naszych zawodniczek, Kornelia Adamczyk (7.85), a podium uzupełniła reprezentantka Meksyku, Jennifer Villalobos Gomez. Faustyna Kotłowska triumfowała także w rzucie dyskiem z wynikiem 29.25, a rywalizację w oszczepie zakończyła na 4. pozycji. Kornelia Adamczyk zajmowała odpowiednio 5. i 7. miejsce.

Po tytuł mistrzowski w Nottwil sięgnął także Łukasz Czarnecki w rzucie oszczepem (F35-38). Polak w swojej koronnej konkurencji pokonał reprezentanta Indii Boby Boby’ego, w najlepszej próbie uzyskując 47.38 – wynik o ponad metr lepszy od przeciwnika. Poza podium w konkursie oszczepników dwaj pozostali reprezentanci naszego kraju – Maciej Tomczyk był 4. a Jakub Mirosław 7. Czarnecki stawał na podium także w zmaganiach dyskoboli i kulomiotów. Z Nottwil wróci z trzema medalami, po jednym w każdym kolorze. W rzucie dyskiem musiał uznać wyższość Japończyka Yamato Shimbo, który był poza zasięgiem rywali (47.28). Czarnecki walczył o srebro z Czechem Michałem Vimmerem. Rzut na odległość 38.62 pozwolił Polakowi stanąć na drugim stopniu podium, rywal ukończył zmagania z wynikiem o ponad metr słabszym. Na 4 miejscu sklasyfikowano Jakuba Mirosława (33.33).

Jakub Mirosław walczył o złoto w konkursie kulomiotów. Po zaciętym pojedynku z Japończykiem Shimbo z tytułu mistrzowskiego cieszył się jednak zawodnik z Kraju Kwitnącej Wiśni. Shimbo zwyciężył pchnięciem na odległość 12.18, a Polakowi do złota zabrakło zaledwie 5 cm (12.13). Na najniższym stopniu podium stanął Łukasz Czarnecki (10.39).

Tytuł wicemistrzyni świata juniorek zdobyła także Iwona Koprowska w konkursie pchnięcia kulą w kat. F35-38. Polka w rywalizacji o medale uległa Niemce Luzie Maesmanns (7.98), ale wyraźnie pokonała Amerykankę Aubrey Headon. Pchnięcie na odległość 6.18 dało naszej zawodniczce srebrny krążek.

Na 7. pozycji w konkursie skoku w dal osób niewidomych i niedowidzących (T11-13) sklasyfikowano Kingę Przewoźną. Bez sukcesów nasi lekkoatleci startowali na bieżni. W rywalizacji sprinterek na 100 i 200 m Kinga Przewoźna dwukrotnie zajmowała 9. miejsce. W biegu na 100 m mężczyzn w kat. T35-38 Polacy plasowali się w końcówce stawki. Hubert Szuba był 17., a Maciej Tomczyk 19. Na dwukrotnie dłuższym dystansie Szuba ponownie zajął 17. pozycję. Agata Gałan w rywalizacji juniorek młodszych (U17) na 100 i 200 m w kat. T45-64 dwukrotnie była 6.

W klasyfikacji medalowej imprezy triumfowali lekkoatleci ze Stanów Zjednoczonych z dorobkiem 28 medali (16-3-9). Drugie miejsce zajęli reprezentanci Indii (23 krążki, 11 złotych), a za nimi sklasyfikowano Niemców (25 medali, 8 złotych). Polska z 8 krążkami (3-4-1) zajęła 12. miejsce.

Pchnięcie kulą mężczyzn F35-38