Siatkówka na siedząco: Rosjanie i Włoszki z biletami do Tokio, Polacy na 11. miejscu

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 20.07.2019, 22:55

Złote medale mistrzostw Europy w Budapeszcie oraz kwalifikacje paraolimpijskie do igrzysk w Tokio wywalczyli Rosjanie i Włoszki. Reprezentanci Polski kończą turniej na 11. pozycji.

Polacy w ostatnim meczu mistrzostw Europy – którego stawką było miejsce 11. – zmierzyli się z drużyną gospodarzy. Na zakończenie turnieju Biało-Czerwoni odnieśli drugie zwycięstwo, pokonując Węgrów w trzech setach. Podopieczni trenera Bożydara Abadżijewa dobrze zagrali w bloku i ataku. Skuteczna gra na siatce pozwoliła zdominować rywali w końcówkach setów. Najlepiej punktującycmi graczami w polskiej ekipie byli Piotr Machowski (13 punktów) i Michał Wypych (10 pkt.). Po drugiej stronie parkietu dwoił się i troił Robert Kertesz – zdobywca 18 oczek, ale w swoich atakach był osamotniony. Kolejne partie kończyły się triumfem Polaków do 15., 19. i 22.

W finale turnieju męskiego zagrali faworyci: wicemistrzowie świata z Bośni i Hercegowiny oraz mistrzowie Europy z Rosji. Oba zespoły bez problemu uporały się z przeciwnikami w półfinałch, pokonując ekipy z Ukrainy i Niemiec w trzech setach. Oba zespoły rywalizowały już ze sobą w Budapeszcie w fazie grupowej – wówczas górą byli Bośniacy, którzy po zaciętym meczu zwyciężyli 3:0, ale każdą partię wygrywali na przewagi. Rosjanie dostali okazję do rewanżu w spotkaniu finałowym i ją wykorzystali. Po niezwykle emocjonującym pojedynku, wyrównanym od pierwszych do ostatnich piłek, mecz zakończył się triumfem Sbornej w tie-breaku 17:15. Tym samym Rosjanie obronili wywalczony dwa lata temu tytuł mistrzów Starego Kontynentu, a także zdobyli kwalifikację do przyszłorocznych igrzysk paraolimpijskich w Tokio. Bośniacy – jako wicemistrzowie świata – byli pewni startu w igrzyskach już wcześniej. W pojedynku o brązowy medal mistrzostw Europy Niemcy w trzech setach wygrali z Ukraińcami.

W turnieju kobiet rywalizowało 9 drużyn. Faworytkami turnieju były aktualne mistrzynie świata z Rosji. Jak na faworytki przystało, Rosjanki nie dały rywalkom wielu szans na nawiązanie walki. Przez turniej przeszły jak burza, pozostając niepokonane od pierwszego do ostatniego spotkania. W finale zmierzyły się z Włoszkami, które pokonały w trzech setach. Reprezentantki Italii cieszą się jednak nie tylko ze srebrnych medali, ale także z wywalczenia awansu do igrzysk w Tokio. Rosjanki – jako mistrzynie świata – zapewniły go sobie już wcześniej. W pojedynku o brąz –  tak samo jak w turnieju męskim – spotkały się reprezentacje Ukrainy i Niemiec. Tutaj jednak walka była dużo bardziej zacięta, a zwyciężczynie wyłonił dopiero tie-break. W nim lepsze okazały się siatkarki z Ukrainy.

Tytuły MVP turnieju odebrali reprezentanci Rosji: Wiktor Milenin i Julia Miednikowa.