Siatkówka na siedząco - ME: Polacy zagrają o 11 miejsce

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 18.07.2019, 23:10

W rywalizacji o miejsca 9-12 reprezentacja Polski mężczyzn poniosła porażkę z Litwą w czterech setach. Oznacza to, że w ostatnim meczu mistrzostw Europy zagramy o 11 lokatę, a naszym rywalem będą gospodarze.

Porażka w tie-breaku z Holandią i w konsekwencji brak awansu do ćwierćfinału turnieju w Budapeszcie sprawił, że w fazie pucharowej mistrzostw Europy Polacy grali o miejsca 9-12. Naszym przeciwnikiem była reprezentacja Litwy – najsłabsza drużyna grupy A, która w pięciu spotkaniach grupowych nie odniosła ani jednego zwycięstwa. Podopieczni trenera Bożydara Abadżijewa wydawali się być faworytem meczu, ale rywale od początku postawili trudne warunki.

Spotkanie od pierwszych wymian było bardzo wyrównane. W pierwszym secie wynik wciąż oscylował w granicach remisu, a na kilkupunktowe prowadzenie wychodziła raz jedna, raz druga drużyna. W zaciętej końcówce więcej zimnej krwi zachowali Litwini, którzy wykorzystali nasze błędy i triumfowali do 23. W drugiej partii rywale poszli za ciosem i od początku zbudowali sobie kilkupunktową przewagę. Polacy cały czas gonili wynik, w końcówce udało się złapać kontakt z przeciwnikiem (21:20). Niestety, w decydujących akcjach większą skuteczność znów mieli siatkarze z Litwy, którzy wygrali do 21.

Po dwóch przegranych setach Biało-Czerwoni nie mieli już nic do stracenia. W trzeciej odsłonie Polacy złapali dobry rytm i przez pewien czas trzymali rywali na dystans (16:12). W końcówce jednak pojawiły się problemy z przyjęciem zagrywki i atakiem, co sprawiło, że Litwini doprowadzili do remisu (19:19). Tym razem jednak ostatnie piłki należały do siatkarzy z Polski, którzy wygrali seta do 22. Czwarta partia to po raz kolejny wyrównana walka punkt za punkt od pierwszych do ostatnich piłek. Choć po zagrywkach Truszkowskiego podopieczni trenera Abadżijewa prowadzili 22:20, po raz kolejny zgubiliśmy koncentrację w końcówce i przy najważniejszych punktach rywale zagrali pewniej i skuteczniej.

W rezultacie siatkarze z Litwy zwyciężyli 3:1 i zagrają o 9 miejsce mistrzostw Europy. Polacy w ostatnim pojedynku w Budapeszcie będą rywalizować o 11 lokatę, a naszym przeciwnikiem będą gospodarze turnieju. Węgrzy w pięciu setach ulegli reprezentacji Turcji, która jutro zagra z Litwą. Nad Turkami Polacy odnieśli jedyne w Budapeszcie zwycięstwo w grupie. Pokonaliśmy ich w trzech setach, a mimo to siatkarze znad Bosforu zostaną wyżej sklasyfikowani w mistrzostwach Europy.

Zwycięstwa w ćwierćfinałach odnieśli faworyci: Bośnia i Hercegowina, Rosja, Ukraina i Niemcy. Pojedynki w strefie medalowej stoczą ze sobą Bośniacy i Ukraińcy oraz Rosjanie i Niemcy.

O miejsca 9-12
Polska - Litwa 1:3 (23:25, 21:25, 25:22, 23:25)
Węgry - Turcja 2:3 (25:17, 20:25, 26:24, 19:25, 9:15)

O miejsce 9: Turcja - Litwa

O miejsce 11: Polska - Węgry