Podnoszenie ciężarów – MŚ: Justyna Kozdryk tuż za podium

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 13.07.2019, 16:06

Sobota w Kazachstanie bez polskiego medalu w ciężarach. Blisko miejsca na podium rywalizację w kategorii do 45 kg ukończyła Justyna Kozdryk. Wicemistrzyni paraolimpijska z Pekinu była czwarta. Sławomir Szymański (kat. do 49 kg) uplasował się dziesięć lokat niżej.

W pierwszym dniu seniorskiej rywalizacji w mistrzostwach świata osób z niepełnosprawnościami w podnoszeniu ciężarów, które odbywają się w stolicy Kazachstanu, kibicowaliśmy dwójce Biało-Czerwonych. Tuż za podium, rywalizację w kat. do 45 kg kobiet ukończyła Justyna Kozdryk. Wicemistrzyni paraolimpijska z Pekinu i wielokrotna medalistka mistrzostw świata i Europy miała trzy udane próby. Konkurs rozpoczęła od ciężaru 94 kg, a następnie z powodzeniem uniosła sztangę o 2 kg oraz o 4 kg cięższą. Wynik 98 kg nie pozwolił jednak Polce znaleźć się na podium mistrzostw świata.

Walkę o złoty medal stoczyły zawodniczki z Chin i Turcji. Zmagania z nowym rekordem świata – 118 kg – wygrała Lingling Guo. Turecka rywalka Nazmiye Muratli podniosła ciężar o 2 kg lżejszy, ustanawiając przy okazji rekord Europy. Brązowy medal wywalczyła Nigeryjka Latifat Tijani, która w pierwszym podejściu zaliczyła 105 kg. Kolejne podejścia miała nieudane. Czwarte miejsce przypadło Justynie Kozdryk, a do rywalizacji przystąpiło łącznie 18 zawodniczek.

W kat. do 49 kg startował Sławomir Szymański. Polak rywalizował w grupie B i w trzech podejściach miał jedną ważną próbę. W drugiej kolejce konkursu Szymański zaliczył 130 kg. W ostatniej próbie mierzył się z ciężarem o 4 kg większym, ale podejście nie zostało zaliczone. Ostatecznie reprezentant Polski został sklasyfikowany na 14 pozycji w gronie 24 zawodników.

Walka o medale była bardzo zacięta. Mistrzem świata został Rosjanin Władymir Bałyniec z rezultatem 173 kg, będącym nowym rekordem Europy. Srebro zdobył reprezentant Jordanii Omar Quarada, a brąz Chińczyk Yu Zheng. Obaj podnieśli 172 kg, ale Quarada miał zaliczony jeszcze ciężar 170 kg. Chińczyk ukończył rywalizację z dwoma spalonymi próbami i musiał zadowolić się trzecią pozycją.