Goalball: kończymy turniej bez zwycięstwa. Litwa i Turcja jadą do Tokio

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 06.07.2019, 20:55

Polacy zakończyli zmagania w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk paraolimpijskich w Tokio z kompletem porażek. W ostatnim meczu Biało-Czerwoni ulegli Ukraińcom 2:12. Do Japonii pojadą reprezentanci Litwy i Turcji.

Polska reprezentacja w goalballu odebrała w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk paraolimpijskich bolesną lekcję. W starciu z zespołami ze światowej czołówki podopiecznym Piotra Szymali nie udało się nawiązać wyrównanej walki, ale zebrali cenne doświadczenie na przyszłość. W sześciu meczach grupowych Polacy nie odnieśli ani jednego zwycięstwa.

Ostatnim rywalem Biało-Czerwonych w Fort Wayne była reprezentacja Ukrainy. To 12 drużyna światowego rankingu, która w ostatnich latach zrobiła duży postęp. Debiut w igrzyskach paraolimpijskich Ukraińcy zaliczyli w 2016 roku w Rio, kończąc zmagania na 8 pozycji. W Fort Wayne Ukraińcy przed meczem z Polską mieli już zapewniony awans do ćwierćfinałów (bilans spotkań w grupie: 3 zwycięstwa, 1 remis i 1 porażka). Nie przeszkodziło im to jednak po raz kolejny pokazać wysokich umiejętności.

Początek spotkania był dość senny. Ukraińcy otworzyli mecz golem z rzutu karnego, jednak na kolejną bramkę czekaliśmy blisko pięć minut. Wówczas do wyrównania doprowadził Marek Mościcki. Do końca pierwszej połowy meczu rywale rzucili jeszcze trzy bramki, a dorobek Polaków pozostał bez zmian (1:4). W drugiej części spotkania przewaga rywali powiększyła się do pięciu goli (1:6). Po pięciu minutach gry drugą bramkę dla Polski rzucił najskuteczniejszy w naszej ekipie Marcin Lubczyk. Na tym etapie dobre akcje w ataku Biało-Czerwonych się skończyły. Do końca meczu do naszej siatki trafiali już tylko rywale. W ostatniej minucie spotkania Ukraińcy osiągnęli 10 bramek przewagi i mecz zakończył się przed czasem wynikiem 12:2. W polskiej drużynie zagrali dziś Marek Mościcki, Marcin Lisowski, Marcin Lubczyk i Adrian Piotrowicz.

Awans do ćwierćfinałów w Fort Wayne z grupy B wywalczyły zespoły z Chin, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej. Polska zajęła ostatnie miejsce. Przepustki do Tokio wywalczą dwie najlepsze drużyny turnieju.

AKTUALIZACJA z dnia 9 lipca 2019

Drużyny z "polskiej" grupy nie zawojowały turnieju w Fort Wayne. Do strefy medalowej awansowali jedynie Chińczycy, którzy w ćwierćfinale rozgromili Szwedów 13:3. Ekipy z Ukrainy, USA i Korei Południowej przegrały swoje spotkania w 1/4 finału. W półfinale na drodze Chińczyków stanęli mistrzowie olimpijscy z Litwy, którzy ograli Azjatów 12:5 i zagwarantowali sobie bilety do Tokio. Drugimi finalistami turnieju i właścicielami paraolimpijskich przepustek zostali Turcy, którzy w półfinale okazali się lepsi od Czechów (7:2). Finał zakończył się wygraną reprezentacji Litwy 7:4, a na najniższym stopniu podium stanęli goalballiści z Chin.

W turnieju kobiet przepustki do Tokio wywalczyły drużyny z Chin i USA. W finale górą były Azjatki, które pokonały gospodynie 5:3. Brązowe medale trafiły do zawodniczek z Izraela.