Szermierka na wózkach: medale Polaków w Sao Paolo
fot. Inga Świetlicka

Szermierka na wózkach: medale Polaków w Sao Paolo

  • Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 27.05.2019, 20:15

W Sao Paolo rozegrano kolejne zawody Pucharu Świata w szermierce na wózkach. Reprezentanci Polski wracają do kraju z trzema medalami - po jednym w każdym kolorze.

 

Dwa medale wywalczyli polscy wózkarze w szabli kategorii B. Adrian Castro okazał się najlepszy w fazie grupowej, a potem nie znalazł godnego siebie rywala w fazie pucharowej. Pokonał kolejno Japończyka Ryuji Onda, Francuza Maxime Valeta, w półfinale kolejnego zawodnika z Francji Marka Cratere, zaś w wielkim finale jednym trafieniem uporał się z Włochem Alessio Sarri. W tej samej konkurencji na naniższym stopniu podium stanął Grzegorz Pluta. Nasz zawodnik dość łatwo w pierwszych dwóch rundach uporał się z Koreańczykiem Chunhee Park i Włochem Marko Cima. W półfinale lepszy okazał się jednak Sarri.

 

Srebrny medal w konkurencji drużynowej zdobyli nasi szpadziści. Kamil Rząsa, Dariusz Pender, Michał Nalewajek i Norbert Całka w pierwszej rundzie mieli wolny los, a w drugiej, będącej jednocześnie ćwierćfinałem wygrali 45:33 z Koreą. W półfinale nasza drużyna uporała się z Francuzami w stosunku 45:40. Zwycięski marsz Polaków zatrzymali w finale Rosjanie, wygrywając 45:32.

 

Indywidualnie nasi szpadziści spisali się słabiej. Najlepszy z nich w kategorii A, Norbert Całka zajął 15. miejsce, Pender był 19, a Nalewajek 23. W kategorii B Kamil Rząsa zajął 12. miejsce, Pluta był 16. Marta Fidrych dwa razy była bliska medalu, dwa razy odpadała w ćwierćfinale. W szabli kategorii A przegrała walkę o medal z Gruzinką Nino Tibiashvili, w szpadzie zaś z Węgierką Amarillą Veres. W czołowych ósemkach mieliśmy też Jacka Gaworskiego we florecie w kategorii B oraz Dariusza Pendera we florecie kategorii A.

 

Wyniki Pucharu Świata w Sao Paolo

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.