Parakajakarstwo - PŚ: dwa medale Jakuba Tokarza

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 25.05.2019, 21:44

Jakub Tokarz kontynuuje medalową passę. Po wywalczeniu wicemistrzostwa Europy do swojej kolekcji dołożył dwa krążki ze zmagań w Pucharze Świata w Poznaniu.

Na torze regatowym Malta w Poznaniu trwa Puchar Świata w kajakarstwie. Starty w zawodach zakończyli już paraolimpijczycy, którzy o medale rywalizowali od czwartku. Świetną dyspozycję potwierdził Jakub Tokarz. Zawodnik, który kilka dni temu na tym samym torze wywalczył tytuł wicemistrza Europy, jako jedyny z Biało-Czerwonych stanął na pucharowym podium. I to dwukrotnie!

Przez przedbiegi eliminacyjne Tokarz przebrnął bardzo pewnie, bez problemu uzyskując bezpośrednią kwalifikację do finału. Wygrał swój wyścig w rywalizacji kanadyjkarzy VL2, a w zmaganiach kajakarzy KL1 uległ w bezpośredniej walce mistrzowi świata Włochowi Estebanowi Fariasowi i awansował dalej z drugiego miejsca. W finałach Polak zdobył dwa medale – srebro i brąz. Niezwykle zacięta była walka w kanadyjkach, którą Polak toczył z dwoma reprezentantami Rosji. Ostatecznie Jakub Tokarz przegrał o włos z Romanem Sierebriakowem (+0.056), a wyprzedził mistrza Starego Kontynentu, Igora Korobiejnikowa. W kajakach Polak uległ Brazylijczykowi da Silvie i Włochowi Fariasowi.

W finałach A Pucharu Świata popłynęło jeszcze troje Polaków. Mistrzyni Europy Katarzyna Sobczak tym razem musiała zadowolić się miejscem poza podium. Polska kajakarka finiszowała jako piąta, ze stratą ponad 3 sekund do najszybszej Szachnozy Mirzajewej z Kazachstanu (KL3). Na 8. pozycji finałową rywalizację w finale kajaka KL2 ukończyła druga z Polek – Kamila Kubas, a 9. lokatę w gronie kajakarzy KL3 zajął Mateusz Surwiło.

Trzech reprezentantów Polski wystąpiło w finałach B. Najlepiej z nich zaprezentował się Tomasz Moździerski, który wygrał rywalizację w kanadyjkach VL3. W tym samym wyścigu na 9. pozycji finiszował Zbigniew Olizarowicz. Z kolei Robert Studziżba został sklasyfikowany na 3. miejscu w finale B kajaka KL2. Szybsi od naszego reprezentanta byli Kazach Bibarys Spataj i Japończyk Hiromi Tatsumi.