Parakajakarstwo - ME: złoto i srebro w Poznaniu

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 23.05.2019, 19:55

Dwa medale wywalczyli reprezentanci Polski w zakończonych w Poznaniu Mistrzostwach Europy w Parakajakarstwie. Mistrzynią Starego Kontynentu została Katarzyna Sobczak, a na drugim stopniu podium stanął Jakub Tokarz.

W dniach 21-22 maja 2019 na poznańskim torze regatowym Malta odbyły się Mistrzostwa Europy w Parakajakarstwie. W skład polskiej kadry na te zawody weszło siedmioro zawodników. W trakcie dwudniowych zmagań reprezentanci Polski wystąpili w siedmiu finałach A, walcząc o medale mistrzostw Starego Kontynentu. Na podium stawali dwukrotnie.

Złoto przed własną publicznością w pięknym stylu zdobyła Katarzyna Sobczak. Polka rywalizująca w konkurencji KL3 najpierw wygrała swój bieg eliminacyjny, a następnie w finale po niesamowitej walce na finiszu przegoniła rywalki i sięgnęła po pierwszy w karierze tytuł mistrzyni Europy. Za plecami Sobczak finiszowały Franzuczka Nelia Barbosa (+00.136) i Brytyjka Laura Sugar (+01:324).

Drugi medal dla polskiej ekipy zdobył mistrz paraolimpijski z Rio de Janeiro, Jakub Tokarz. W igrzyskach Polak był niepokonany w rywalizacji kajakarzy KL2, tym razem w tej konkurencji ukończył zmagania na 5 pozycji. Nie do końca udany start Tokarz powetował sobie w wyścigu kanadyjkarzy VL2, w którym wywalczył srebrny medal. Najszybszy w stawce okazał się Rosjanin Igor Korobiejnikow, a walkę o drugie miejsce stoczyli Tokarz i Portugalczyk Norbert Mourao. Polak był minimalnie szybszy, dzięki czemu cieszył się z tytułu wicemistrza Europy.

Na 7. miejscu rywalizację w ME ukończył Tomasz Moździerski (VL3), a ósme pozycje w wyścigach medalowych zajmowali Kamila Kubas (KL2), Robert Studziżba (KL2) i Mateusz Surwiło (KL3). Ponadto w finale B w klasie VL3 popłynął Zbigniew Olizarowicz. Polak uplasował się na 3. miejscu.

Dziś w Poznaniu rozpoczął się Puchar Świata w Parakajakarstwie, który potrwa do soboty. Polacy staną przed szansą na zdobycie kolejnych krążków na torze Malta.