Parakolarstwo - PŚ: trzy złote medale Polaków

• Data publikacji: 13.05.2019, 16:15

We włoskiej Corridonie odbyły się pierwsze w sezonie zawody Pucharu Świata w parakolarstwie szosowym. Polacy zdobyli aż 9 medali, w tym 3 złote.

Na szczególną uwagę zasługują wyniki kobiecych tandemów. W obydwu konkurencjach, czyli wyścigu ze startu wspólnego i jeździe na czas, polskie duety zanotowały dublet. Dwa złote medale zdobyły Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław, które dwukrotnie wyprzedziły Justynę Kiryłę i Barbarę Borowiecką. Czasówka została rozegrana na dystansie 27 kilometrów. Podkościelna i jej pilotka uzyskały czas 48 minut i 10 sekund. Kiryła i Borowiecka zajęły drugą pozycję z czasem 50 minut. Wyścig ze startu masowego składał się z 7 rund i liczył niecałe 64 kilometry. Podkościelna i Tecław zdecydowanie sięgnęły po zwycięstwo. Trasę pokonały w 2 godziny, minutę i 33 sekundy. Drugi polski tandem stracił ponad 2 minuty.

Wyścig ze startu wspólnego tandemów kobiet:

1. Iwona Podkościelna/Aleksandra Tecław
2. Justyna Kiryła/Barbara Borowiecka
3. Marcia Ribeiro Goncalves/Cristiane Pereira da Silva (Brazylia)
4. Eleni Kalatzi/Argyro Milaki (Grecja)
5. Robbi Weldon/Erin Ruttan (Kanada)

Jazda na czas tandemów kobiet:

1. Iwona Podkościelna/Aleksandra Tecław
2. Justyna Kiryła/Barbara Borowiecka
3. Marcia Ribeiro Goncalves/Cristiane Pereira da Silva (Brazylia)
4. Robbi Weldon/Erin Ruttan (Kanada)
5. Annie Bouchard/Evelyne Gagnon (Kanada)

Trzeci złoty medal dla naszego kraju zdobyła Anna Harkowska, która triumfowała w jeździe na czas kategorii C5. Polka na trasie na dystansie 18 kilometrów osiągnęła rezultat 31:41. Druga Niemka Katrin Brachtendorf straciła do niej 40 sekund. Reprezentantka Niemiec okazała się najlepsza w wyścigu ze startu wspólnego. Harkowska nie dojechała do mety.

DNF Anna Harkowska

Po srebrny medal w jeździe na czas tandemów sięgnęli Marcin Polak i Michał Ładosz. Polacy przejechali 27 kilometrów w czasie 39:29 i byli o 6 sekund wolniejsi od Holendrów Vincenta ter Schure'a/Timo Fransena. Podium uzupełnili Włosi Ivano Pizzi i Riccardo Panizza. W wyścigu ze startu wspólnego na dystansie 82 kilometrów w walce o zwycięstwo liczyło się 5 duetów, w tym reprezentanci Polski. Polak i Ładosz zajęli jednak 5. miejsce z niewielką stratą. Dwa czołowe miejsca zajęli Holendrzy. Tristan Bangma i Patrick Bos nieznacznie wyprzedzili Vincenta ter Schure'a/Timo Fransena.

Jazda na czas tandemów mężczyzn:

1. Vincent ter Schure/Timo Fransen (Holandia)
2. Marcin Polak/Michał Ładosz
3. Ivano Pizzi/Riccardo Panizza (Włochy)
4. Adolfo Bellido/Noel Martin (Hiszpania)
5. Tristan Bangma/Patrick Bos (Holandia)

Wyścig ze startu wspólnego tandemów mężczyzn:

1. Tristan Bangma/Patrick Bos (Holandia)
2. Vincent ter Schure/Timo Fransen (Holandia)
4. Adolfo Bellido/Noel Martin (Hiszpania)
5. Marcin Polak/Michał Ładosz

Renata Kałuża dwukrotnie uplasowała się w wyścigach handbike'ów w kategorii H3 na 3. miejscu. Polka musiała uznać wyższość Amerykanki Alicii Dany i Włoszki Francesci Porcellato.