Snowboard – MŚ: złoto Kotzian i życiowy wynik Taraby!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 30.03.2019, 23:35

Świetne występy polskich zawodników w snowboardcrossie podczas mistrzostw świata w Pyha. Monika Kotzian wygrała rywalizację w kategorii UL, a Wojciech Taraba uplasował się na 6. pozycji w grupie LL2.

Monika Kotzian do brązowego krążka mistrzostw świata, który przed kilkoma dniami wywalczyła w banked slalomie, dołożyła medal z najcenniejszego kruszcu w snowboardcrossie. Polka, rywalizująca w grupie UL (dysfunkcje kończyn górnych), wzięła rewanż na rywalkach z Chin i osiągnęła największy sukces w dotychczasowej karierze. W kwalifikacjach Kotzian uzyskała drugi wynik, o 5.49 sek. słabszy od Qiaorong Pang i 15 sekund lepszy od drugiej reprezentantki Państwa Środka – Jiangli Lu. W półfinale udowodniła wyższość nad Lu, od której była lepsza w bezpośrednim starciu. W wyścigu finałowym faworytką była Pang – triumfatorka eliminacji i mistrzyni świata w banked slalomie. Monika Kotzian spisała się jednak fantastycznie i pokonała trasę snowboardcrossu szybciej od rywalki. Tym samym została pierwszą w historii mistrzynią świata w tej konkurencji w kategorii UL kobiet. Jest to także bardzo dobry prognostyk przed igrzyskami w Pekinie, wszystko bowiem wskazuje na to, że zmagania w grupie UL kobiet zostaną włączone do programu paraolimpijskiego w 2022 roku.

Życiowy wynik w snowboardcrossie osiągnął dzś także Wojciech Taraba. W kwalifikacjach nasz zawodnik zajął 9. lokatę w gronie 12. sportowców w grupie LL2 (lekkie dysfunkcje kończyn dolnych). Czas 56.03 był o 7.89 sek. gorszy od wyniku Amerykanina Keitha Gabela, wicemistrza paraolimpijskiego z Pjongczangu i głównego faworyta zmagań. W ćwierćfinale Taraba był drugi, przegrał właśnie z Gabelem. W półfinale Polak zajął ostatnią, czwartą pozycję – za Australijczykiem Benem Tudhope, Kanadyjczykiem Alexem Massie i Japończykiem Takachito Ichikawą. Ten rezultat sprawił, że Wojciech Taraba walczył o miejsca 5-8. W ostatnim wyścigu spisał się bardzo dobrze, wpadając na metę z drugim czasem, po Japończyku Ichikawie. Ostatecznie Polak został sklasyfikowany na 6. pozycji, co jest jego najlepszym wynikiem w historii startów na wielkich imprezach. We wcześniejszych startach w mistrzostwach świata Taraba zajmował miejsca 11. i 15., w igrzyskach w Soczi również został sklasyfikowany na 15. pozycji. Mistrzem świata w snowboardcrossie został Keith Gabel, a na podium stanęli także Australijczyk Ben Tudhope i drugi Amerykanin Zach Miller.