Snowboard – MŚ: medal Moniki Kotzian!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 27.03.2019, 17:30

Monika Kotzian wywalczyła brązowy medal w banked slalomie podczas mistrzostw świata w parasnowboardzie.

Snowboard to najmłodsza dyscyplina paraolimpijska, która wciąż dynamicznie się rozwija. Mistrzostwa świata odbywają się dopiero po raz trzeci w historii, a liczba konkurencji i klas niepełnosprawności, w których rozgrywane są zawody stopniowo wzrasta. Jak dotychczas jedynym reprezentantem Polski w snowboardowych imprezach mistrzowskich był Wojciech Taraba, w tym roku dołączyła do niego Monika Kotzian, która wcześniej uprawiała wioślarstwo. Polka rywalizuje w klasie UL (dysfunkcje kończyn górnych), a zmagania kobiet w tej grupie niepełnosprawności rozgrywane są w mistrzostwach po raz pierwszy.

Na inaugurację mistrzostw świata w fińskiej miejscowości Pyha odbyła się rywalizacja w banked slalomie we wszystkich klasach niepełnosprawności. Do startu w grupie kobiet UL, oprócz Moniki Kotzian, zgłoszone zostały jedynie dwie nastolatki z Chin: Lu Jiangli i Qiaorong Pang. Każda z zawodniczek dwukrotnie pokonywała trasę slalomu, a w klasyfikacji końcowej liczył się lepszy z dwóch przejazdów. Polka dwa razy zanotowała czas powyżej minuty (1:01.11 i 1:01.53), niestety rywalki z Państwa Środka były szybsze i między sobą walczyły o zwycięstwo. Złoto zdobyła Pang z rezultatem 57.91, a druga z Chinek miała czas o 0.4 sek. słabszy. Monika Kotzian ukończyła rywalizację na trzecim miejscu, zdobywając pierwszy w historii polski medal w parasnowboardowych MŚ.

W grupie LL2 (lekkie upośledzenie kończyn dolnych) startował Wojciech Taraba. Występ naszego reprezentanta nie był specjalnie udany - w stawce 14 zawodników Polak zajął ostatnią pozycję. Taraba dwukrotnie uzyskiwał najsłabsze czasy w rywalizacji: 59.07 i 58.14. Złoty medal wywalczył Chińczyk Qi Sun z rezultatem 49.95. Srebro dla Brytyjczyka Owena Picka, a brąz dla reprezentanta Japonii Shinji Tabuchi. Szansę na lepszy wynik Wojciech Taraba będzie miał w sobotę, kiedy zawodnicy powalczą o medale w snowboardcrossie.