Szermierka na wózkach - PŚ: trzy złote medale Polaków!
fot. Inga Świetlicka

Szermierka na wózkach - PŚ: trzy złote medale Polaków!

  • Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 24.03.2019, 18:33

Włoska Piza gościła kolejne zawody Pucharu Świata w szermierce na wózkach. Polacy z Włoch wracają z trzema złotymi medalami! Wywalczyli je Kamil Rząsa, Grzegorz Pluta oraz Kinga Dróżdż.

 

Kamil Rząsa wygrał zawody szpadzistów w kategorii B. Nasz zawodnik pokonał kolejno Francuza Yannicka Ifebe, Ukraińca Olega Naumenko, w półfinale Chińczyka Hu Daolianga. W wielkim finale Polak zwyciężył 11:9 Francuza Marca Andre Cratere. Drugi z Polaków, Grzegorz Lewonowski odpadł w 1/8 finału i sklasyfikowany został na 10. miejscu. Rundę wcześniej odpadli Grzegorz Pluta i Michał Dąbrowski, sklasyfikowani odpowiednio na 22. i 27. pozycji.

 

Grzegorz Pluta zajął odległe miejsce w szpadzie, ale triumfował za to w szabli. Nasz zawodnik w drodze po triumf pokonał Marca Andre Cratere, Chińczyka Yanke Fenga, a w półfinale Greka Panagiotisa Triantafyllou. W decydującej o zwycięstwie walce Pluta okazał się lepszy od Włocha Alessio Sarri w stosunku 15:12. Adrian Castro odpadł w ćwierćfinale, pokonany przez Triantafyllou i sklasyfikowany został na 5. miejscu.  Michał Dąbrowski był 17.

 

Trzeci triumf świętowaliśmy wśród szablistek kategorii A. Kinga Dróżdż nie miała sobie równych, eliminując z walki o medale Ukrainkę Natalię Morkvych i Gruzinkę Nino Tibiashvili. W półfinale pokonała kolejną Ukrainkę - Yevhenię Breus 15:10, w wielkim finale nie dała szans Węgierce Evie Hajmsei. W ósemce była jeszcze Marta Fidrych, a w szesnastce Renata Burdon.

 

W pozostałych konkurencjach Polacy medali nie zdobyli. Wśród florecistów kategorii A Dariusz Pender był 12., Michał Nalewajek 22., a Rafał Ziomek 33. W tejże broni kategorii B 9. był Jacek Gaworski, a 17. Castro. Julia Markowska uplasowała się na 21. pozycji we florecie kategorii B. Pender zajął 7. miejsce w szpadzie kategorii A, Norbert Całka był 16., a Rafał Tretter 17. Kinga Dróżdż była 22. wśród szpadzistek kategorii A., natomiast w tej broni w kategorii B Patrycja Haręza była 13., a Jadwiga Pacek 15. Szabliści w kategorii A zajęli odległe miejsca - Tretter był 28., a Ziomek 36. W szabli B Haręza odpadła w ćwierćfinale (6. miejsce), a Pacek w 1/8.

 

W turniejach drużynowych floreciści zajęli 5. miejsce, a szpadzistki 7.

 

Zawody zdominowali Chińczycy. Wygrali w męskim florecie A i florecie B, kobiecym florecie A, szpadzie A i drużynówce florecistów, zdobyli też cały worek krążków w innych barwach. Mocno swoją obecność zaznaczyli również Rosjanie, Ukraińcy i Gruzini.

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.